Egyes becslések szerint az iskolaszövetkezeteknél évente 130 ezer diák végez valamilyen munkát a tanulmányai mellett, döntően a nyári szünetben. Ezen kívül a Nemzetgazdasági Minisztérium nyári diákmunka programjában is részt vett tavaly 16 ezer fiatal. A népszerűség nem véletlen, hiszen mialatt a diákok pénzhez és gyakorlathoz jutnak, a munkaadókra kedvezőbb adó- és járulékfizetési szabályok vonatkoznak. Nem szabad ugyanakkor félvállról venni ezeket az előírásokat sem.
Ha a munkáltató a hagyományos munkaszerződés megkötése mellett dönt, akkor egyrészt tudnia kell, hogy fiatalkorú diák foglalkoztatásához szükség van a gondviselők beleegyezésére is, másrészt nem adhat a hatályos minimálbérnél alacsonyabb összeget, vagyis idén 101 500 forintot. A foglalkoztatás ugyanakkor mégis megéri, mert pályakezdők esetében a munkáltatónak bruttó 100 ezer forintig nem kell megfizetnie a 28,5 százalékos járulékterhet, amely amúgy a bruttó bérre rakódna. Emellett 25 éves korig munkaviszony hosszától függetlenül a munkáltatói adóteher felét szintén elengedi a szabályozás. Ez így jól hangzik, azonban nem szabad elfeledkezni sem a bejelentési kötelezettségről, sem pedig a szabadságról, amely időarányosan a diákmunkásoknak is jár – figyelmeztet a BDO könyvvizsgáló iroda.
Ha turisztikai vagy mezőgazdasági idénymunkában alkalmazna valaki fiatalokat, akkor ott van az egyszerűsített foglalkoztatás lehetősége, amely esetében a munkavállalónak nem kell járulékot fizetnie, a munkáltatónak pedig a bérszinttől függetlenül alkalmi munka esetén napi 1000, míg idénymunka esetén napi 500 forint egységes közterhet kell fizetnie. Amire érdemes figyelni, hogy kötelező alapbérként minimálbér 85, garantált bérminimum esetén pedig 87 százalékát kell kifizetni. A másik kedvelt forma a megbízási szerződés, amelynek előnye, hogy ha a tárgyhavi járulékalapot képező jövedelem nem éri el a minimálbér 30 százalékát, akkor nem kell bejelenteni a munkavállalót. Ennek a formának a buktatója, hogy a foglalkoztatók sok esetben úgy hiszik, hogy ha 1-2 napos jogviszonyról van szó, megfelelő lehet a megbízási szerződés is, nem törődve azzal, hogy a jogviszony tényleges jegyei kapcsán a munkaviszony ismérvei dominálnak. Ha pedig ez kiderül, akkor a hatóságok át is minősítik a jogviszonyt hagyományos munkaszerződésre.
A legkézenfekvőbb egy diák számára, ha iskolaszövetkezeten keresztül vállal munkát. Ekkor nincs járulékfizetési teher, csak a 16 százalékos szja. Amire figyelni kell, hogy a következő év május 20-ig a bevallásban ezt a jövedelmet is fel kell tüntetnie a diákoknak. Itt is igaz az a szabály, hogy ha a bér meghaladja a minimálbér 30 százalékát, akkor biztosítási jogviszony keletkezik.
A kormány egyébként tavaly és idén is 1,5 milliárd forintot fordít arra, hogy nappali tagozatos diákok önkormányzatoknál és azok háttérintézményeinél dolgozhassanak a nyári szünetben. A program keretében a béreket támogatják, a 100 százalékos támogatás legfeljebb két hónapra adható, július 1. és augusztus 31. között, maximum napi hat órás időtartamra. A támogatás a minimálbér, illetve a garantált bérminimum időarányos részének felel meg, így a szakképzettek esetében 88 500 forint, a szakképzettséggel nem rendelkezők esetében 76 125 forint lehet személyenként és havonta a támogatás.
mfor.hu