3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Neue Zürcher Zeitung szerzője úgy vélte, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a hétfői kamatcsökkentésével, gyorsabban reagált, mint ahogyan a piac erre számított, de alighanem túlságosan óvatos a csökkentés mértéke.

Kedden mindenesetre nem sikerült a portfólió-befektetések beáramlást megfékezni, a felértékelődés csak a déli órákban lanyhult, ez azonban nem annyira a hivatalos pénzügypolitikával, mint inkább azzal függött össze, hogy az amerikai Standard and Poor's hitelminősítő "A"-ra rontotta az addigi "A plusz"-ról a hosszú lejáratú szuverén forintadósság osztályzatát. Estére az euró árfolyama, forintban, már csak alig haladta meg azt a küszöböt, amelynél az MNB a törvény értelmében kénytelen közbelépni. Ezt Budapesten alighanem némi kijózanodással vették tudomásul - írta a szerző.

Rámutatott: eddig könnyű volt a forint árfolyamát kamatváltoztatásokkal irányítani. Ám a keddi tapasztalatok azt mutatják, hogy lejárt a pénzügypolitikai tőrvívás ideje, és hogy - akárcsak Csehországban és Szlovákiában - most már két irányba kell lépni. A kamat hatástalanná válásában nincs semmi meglepő, tekintve a befektetések változatlanul nagyon magas reálhozamát. Az irányadó magyar kamat Közép-Európában messze az élen jár, megelőzve a magas kamatú országnak tekintett Lengyelországot is. Ezért további cselekvésre van szükség, ha hatékonyan meg akarják fékezni a forró pénz beáramlását, amelyet főleg a frankfurti és a budapesti tőkepiac hozamok közötti különbség csábít. Ha azonban az MNB, az inflációra tekintettel, a kamateszközt nem kívánja tovább erőltetni, és nem akarja magát közvetlen beavatkozásokra ragadtatni, csakis az a lehetősége marad, hogy megemeli a széles, plusz-mínusz 15-15 százalékos árfolyamsáv középértékét, vagy teljesen felszabadítja a valutát.

A szerző szerint az MNB-nek a lehető legrosszabbkor jön a piac okozta lépéskényszer. Alig egy hete még attól óvott, hogy a kormány költségvetési kiadások növekedése és a belső kereslet "hosszú távon tarthatatlan" bővülése miatt újra felgyorsulhat az infláció. Ezért a kamatcsökkentés, legalábbis makrogazdasági szempontból, éppen nem a megfelelő gyógyszer. Ezen kívül utaltak arra is, hogy a drágulás a fizetési mérleg további romlásához vezethet. Azóta a nemzeti bank közzétette a számokat is, amelyek ezt egyértelműen alátámasztják.

"A korábbi Orbán-kormány és az új Medgyessy-kormány a választások előtti és utáni abszurd béremelésekkel el tudta érni, hogy rövid idő alatt kettős, egyensúlybontó hiányt hozott létre: az államháztartás hiánya a legutóbbi előrejelzések szerint a GDP 8,7 százalékát teszi majd ki, a folyómérleg hiánya pedig év végére a GDP 5,2 százaléka körül várható. Az MNB eddig abba a reménybe kapaszkodott, hogy a hiányzó államháztartási fegyelem drágító impulzusait pusztán élesebb pénzügypolitikával ellensúlyozni tudja. Emellett elhanyagolta, hogy ezzel Magyarország a kamat- és a valutaspekulánsok célpontjává válhat" - írta a Neue Zürcher Zeitung.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!