3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európa egészét sújtó orosz-ukrán földgázvitának legalább három rétege van, és ebből csak egy pénzügyi jellegű, a többi politikai, írja pénteki elemzésében a londoni The Economist, amely szerint az Ukrajnát északról és délről elkerülő, tervezett orosz vezetékek kockázatot jelentenének Kelet-Európa ellátására, és az EU-nak a Nabucco-tervezethez kell ragaszkodnia.

A vezető brit gazdasági-politikai hetilap írása szerint a most kialakult gázviszály első rétegének van csak köze a pénzhez. Az orosz Gazprom földgázcég - egyébként méltánylandó - érvelése az, hogy Ukrajnának is piaci árat kellene fizetnie a földgázért, ami a jelenlegi árszint több mint kétszeresét jelentené.

Kérdés ugyanakkor, hogy mit jelent a "piaci ár". Jóllehet Ukrajna "alulfizet" az általa vásárolt földgázért, viszont azzal érvel, hogy a Gazpromnak is kevesebbet számláz a tranzitért: az ezer köbméterenként és 100 kilométerenként kért 1,60 dollár a fele annak, amennyit más országok fizetnek.

Ha mindez tisztán kereskedelmi vita lenne, bizonyos, hogy már sikerült volna meglelni a kompromisszumos megoldást.

Azonban - mint Oroszország és szomszédai esetében mindig - az ügynek felszín alatti politikai áramlatai vannak, írja a The Economist. Oroszország és Ukrajna "nem nagyon szereti egymást" azóta, hogy a négy évvel ezelőtti ukrán fordulat oroszellenes politikusokat emelt hatalomba Kijevben.

Nemrég Oroszország azzal vádolta Ukrajnát, hogy az fegyvereket szállított Grúziának az augusztusi konfliktus idején. A The Economist tudomása szerint Vlagyimir Putyin orosz kormányfő már az októberi gázár-tárgyalások során azt mondta Julija Timosenko ukrán miniszterelnöknek: a konfliktusövezetekbe történő fegyverszállításoknál súlyosabb bűnt "nem is lehet elképzelni".

Az ügy harmadik rétege a londoni hetilap elemzése szerint az Ukrajnán belüli politikai rivalizálás, Timosenko és Viktor Juscsenko államfő között. A helyzetet tovább bonyolítja az "ellentmondásos" közvetítő cég, a RosUkrEnergo, amelyben néhány ukrán üzletember és a Gazprom is résztulajdonos. A vállalatot Juscsenko felügyeletével hozták létre, Timosenko azonban fel akarja számolni, írja a The Economist.

A lap szerint Európa jó ideje távol tartja magát a feszültséggel terhelt orosz-ukrán gázügyektől, de most már nem tudja elkerülni, hogy részesévé váljon a vitának. Mindazonáltal egészen addig, amíg nem teszi sokoldalúvá energiaforrásait, Európa az Oroszország és szomszédai közötti viták túsza marad, áll a The Economist elemzésében.

A Gazprom úgy tartja: a kialakult helyzetre a válasz az Ukrajnát északról és délről elkerülő új vezetékek építésének felgyorsítása, lehetővé téve Nyugat-Európa közvetlen ellátását orosz gázzal. Ez különösen Németország - az Északi Áramlat leglelkesebb támogatója - számára vonzó.

A The Economist szerint azonban kereskedelmi és stratégiai szempontból egyaránt gyenge érvek szólnak a két vezetékrendszer mellett, ráadásul ha a két új vezeték megépül, Oroszország könnyebben le tudja állítani a gázszállításokat a kelet-európai országokba, amelyeken a jelenlegi vezetékek áthaladnak.

Európának ténylegesen arra van szüksége, hogy csökkentse függőségét Oroszországtól, ez viszont azt jelenti, hogy ragaszkodni kell az Oroszországot kikerülő Nabucco vezetékhez, áll a The Economist pénteki elemzésében.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!