3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ukrán Naftogaz földgázipari társaság bejelentése szerint az orosz Gazprom mintegy kétharmadával csökkentette az Európába irányuló földgázszállításait. A ukrán cég szóvivője azt közölte, hogy a Gazprom kedden csak 92 millió köbméter fölgázt szállított az európai fogyasztóknak a hétfői 221 millióhoz, illetve a megelőző napokban szállított 300 millió köbméterhez képest, és - mint megjegyezte - ezt a visszaesést "Európa néhány órán belül érzékelni fogja".

A hírügynökségek nem tudták a Gazpromnál megerősíteni az ukrán bejelentést. Tény azonban, hogy a Gazprom hétfőn közölte, hogy az Európának szánt, Ukrajnán keresztül történő földgázszállítását 65,3 millió köbméterrel, vagyis annyival csökkenti, amennyit a Gazprom szerint Ukrajna ellop.

Ezt a 65,3 millió köbméternyi földgázt Putyin kormányfő hétfői bejelentése szerint Ukrajna megkerülésével Törökországon és Fehér-Oroszorszégon keresztül akarják szállítani. Kijev tagadja a lopás vádját és Oroszországra hárítja a felelősséget, amiért az nem hajlandó többletmennyiség szállítására.

A szakértők szerint Oroszország a szállított mennyiség csökkentésével nyomást akar gyakorolni Ukrajnára, amely a Gazpromnak az árakra és a tranzitálási díjra tett több ajánlatát is elutasította.

A 2006. évi, hasonló orosz-ukrán vita idején számos nyugat-európai országban 30 százalékkal, vagy annál is nagyobb mértékben estek vissza a földgázszállítások. Az idén a Gazprom vevői jobban felkészültek a szállítások kiesésére, jelentős tartalékokat halmoztak fel.

Kedden teljesen leálltak a dél-kelet Európába irányuló földgázszállítások - ezt a bolgár gazdasági minisztérium jelentette be. "Válsághelyzetben vagyunk"- olvasható a minisztériumi közleményben, amely szerint teljesen leállt a Bulgáriába, illetve az onnan Törökországba, Görögországba és Makedóniába irányuló tranzit földgázszállítás. Bulgária és Makedónia van a legsúlyosabb helyzetben, mivel nem rendelkezik alternatív földgáz-csővezeték szállítási lehetőséggel.

A szófiai minisztérium az ipari felhasználókat alternatív fűtőanyagok, köztük a kőolaj felhasználására, a háztartásokat a központi fűtés helyett szintén egyéb fűtőanyagok felhasználására szólította fel. Szergej Sztanisev kormányfő kedden rendkívüli kormányülést hívott össze a helyzet megvitatására.

Bulgária, ahol az éjjel mínusz 15 fok alá süllyedt a hőmérséklet, megkezdte egyetlen földgáztározójából a maximális 4,3 millió köbméter földgáz kivonását. Az ország napi földgázfogyasztása mintegy 11 millió köbméter.

Törökország rendelkezik alternatív beszerzési lehetőséggel a Fekete-tenger alatt húzódó csővezeték révén, Görögország pedig Törökországon keresztül is tud földgázhoz jutni.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!