A hírügynökségek nem tudták a Gazpromnál megerősíteni az ukrán bejelentést. Tény azonban, hogy a Gazprom hétfőn közölte, hogy az Európának szánt, Ukrajnán keresztül történő földgázszállítását 65,3 millió köbméterrel, vagyis annyival csökkenti, amennyit a Gazprom szerint Ukrajna ellop.
Ezt a 65,3 millió köbméternyi földgázt Putyin kormányfő hétfői bejelentése szerint Ukrajna megkerülésével Törökországon és Fehér-Oroszorszégon keresztül akarják szállítani. Kijev tagadja a lopás vádját és Oroszországra hárítja a felelősséget, amiért az nem hajlandó többletmennyiség szállítására.
A szakértők szerint Oroszország a szállított mennyiség csökkentésével nyomást akar gyakorolni Ukrajnára, amely a Gazpromnak az árakra és a tranzitálási díjra tett több ajánlatát is elutasította.
A 2006. évi, hasonló orosz-ukrán vita idején számos nyugat-európai országban 30 százalékkal, vagy annál is nagyobb mértékben estek vissza a földgázszállítások. Az idén a Gazprom vevői jobban felkészültek a szállítások kiesésére, jelentős tartalékokat halmoztak fel.
Kedden teljesen leálltak a dél-kelet Európába irányuló földgázszállítások - ezt a bolgár gazdasági minisztérium jelentette be. "Válsághelyzetben vagyunk"- olvasható a minisztériumi közleményben, amely szerint teljesen leállt a Bulgáriába, illetve az onnan Törökországba, Görögországba és Makedóniába irányuló tranzit földgázszállítás. Bulgária és Makedónia van a legsúlyosabb helyzetben, mivel nem rendelkezik alternatív földgáz-csővezeték szállítási lehetőséggel.
A szófiai minisztérium az ipari felhasználókat alternatív fűtőanyagok, köztük a kőolaj felhasználására, a háztartásokat a központi fűtés helyett szintén egyéb fűtőanyagok felhasználására szólította fel. Szergej Sztanisev kormányfő kedden rendkívüli kormányülést hívott össze a helyzet megvitatására.
Bulgária, ahol az éjjel mínusz 15 fok alá süllyedt a hőmérséklet, megkezdte egyetlen földgáztározójából a maximális 4,3 millió köbméter földgáz kivonását. Az ország napi földgázfogyasztása mintegy 11 millió köbméter.
Törökország rendelkezik alternatív beszerzési lehetőséggel a Fekete-tenger alatt húzódó csővezeték révén, Görögország pedig Törökországon keresztül is tud földgázhoz jutni.