Kereskedelmi törvény: vasárnapi nyitvatartás
- A kereskedelmi törvényben továbbra is szerepel a vasárnapi nyitva tartás. Véleménye szerint mekkora a gazdaságra gyakorolt hatása a lépésnek?
Beck György:
A dolog összetett: egyrészt a munkavállalók érdekeiről szól, másrészt a vásárlói szokásokról, amelyben igen jelentős változások mentek végbe az elmúlt évtizedben. 10-15 éve lényegében mindenki szombat délelőtt igyekezett beszerezni mindazt, amire a hét során nem volt ideje. Ma már lényegében az egész hétvége rendelkezésre áll erre, nem beszélve arról, hogy a nagyvárosokban a bevásárolóközpontok akár 8-ig, 9-ig is nyitva tartanak.
Mindez a családok szokásaira is kihatott, komoly programmá vált a hétvégi családi bevásárlás. Komoly forgalom generálódik a hétvégeken, vagyis van gazdasági jelentősége. Más kérdés természetesen, hogy a munkavállaló, a bolti alkalmazottak jogaira is oda kell figyelni, és ezen a téren nyilván sok tennivaló van még.
Itt válik jelentőssé a társadalmi konszenzus szerepe. Ha a munkavállalók számára nem alapvető, megélhetési kényszer a hétvégi munkavállalás, hanem extra jövedelemhez juttatja őket, és érdekképviseleteik ezt nem a kizsákmányolás fokozásának, hanem az újabb társadalmi szokásokhoz való alkalmazkodásként élik meg, akkor ésszerű kompromisszumokra lehet jutni. Akik vasárnap is dolgoznak, látják, mekkora a forgalom hétvégén. És még egy szempont: én is vásároltam már éjjel 11 órakor. Úgy vélem, egyre nő azok köre, akik sokat dolgoznak, és csak éjjel vagy hétvégeken nyílik arra módjuk, hogy nyugodt körülmények között vásároljanak. Úgy vélem, immár a fogyasztó az első gazdaságunkban. És ez a fogyasztó egyébként lehet munkaadó és munkavállaló is.
Budafoki Róbert:
Úgy gondolom, hogy a nyitvatartás kérdése a gazdasági szereplők döntése kell legyen. Ha egy üzlet vasárnap kinyit, ezt valószínűleg azért teszi, mert megéri számára nyitva tartani. Ilyenkor pedig embereket foglalkoztat, béreket fizet, tevékenysége után adózik - azaz pozitív hatással van a gazdaságra.
Polgár Csaba:
A beszállítói körrel együtt számolva, a kereskedelem a legnagyobb munkaadó (és nem kevésbé jelentős adófizető) Magyarországon, így nem meglepő, hogy minden hetedik munkavállaló a kereskedelemben dolgozik. A vasárnapi nyitvatartással kapcsolatban szinte valamennyi érdekelt fél mást szeretne: a keresztény egyház, a munkavállalói érdekképviseletek, a szakszervezetek, a kereskedelmi láncok, a bevásárló központokat működtető ingatlanberuházók, a kis üzleteket működtető kis- és középvállalkozások.
Nem véletlen ezért, hogy az EU országai a megoldások tekintetében rendkívül sokszínűek. Egy azonban biztos, minden országban az érvényben levő szabályozás valamely érdek irányából folyamatosan össztűz alatt áll, így várhatóan hazánkban sem lesz ez másként. Jó magyar szokás szerint a fogyasztók ismét a sor végére kerültek, őket nem kérdezte meg senki a témában. A Gfk Piackutató Intézet adatai is alátámasztják a tendenciát, amelyet társaságunk, az Elektropont Műszaki Áruházlánc adatai is bizonyítanak: a vasárnapra eső árbevétel évek óta folyamatosan, átlagosan 20 százalékkal nő. A kategorikus vasárnapi zárva tartás (ha mindenki zárva tart) a piaci versenyt nem befolyásolja, így a jelentős piaci erővel rendelkező és ezzel rendszeresen visszaélő piaci szereplőkkel szemben a kis- és középvállalkozók érvényesülési esélyei nem javulnak. Így számomra a portugál példa a legszimpatikusabb, miszerint a 2.000 négyzetméter feletti üzleteknek vasárnap zárva kell tartaniuk.