6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A TV2 új platformot mutatott be szerda reggel sajtótájékoztatón, mely nem csak a versenytárshoz viszonyított helyzetét javíthatja, de az egész televíziózás értékét is növelheti. Egy ma publikált elemzés szerint ráadásul az internet és az okostelefonok térnyerése a korábbi előrejelzésekkel szemben nemhogy megrengette volna a tévék dominanciáját a médiafogyasztás terén, hanem sok szempontból még erősítette is azt.

Ismert tény, hogy a TV2 mind nézettségben, mind bevételben rendre lemarad a legfőbb riválisától, az RTL Klubtól, ezért a csatorna egy új platform kidolgozásával próbál nagyobb piaci részesedésre szert tenni. A kereskedelmi lemaradás mértékét jól mutatja,  hogy míg 2011-ben a TV2 eladásai a korábbi 27 ezerről 21 ezerre csökkentek, addig a legfőbb vetélytárs egy év alatt növelni tudta az értékesített másodpercek számát - 24 ezerről 26 ezerre. A forradalmian új TVI rendszer (Televíziós Érték Indikátor) azonban az egész televíziózás megújulását elhozhatja, mely legkésőbb év végéig bevezetésre kerül. Segítségével a reklámok eredményessége mellett az üzleti hatékonyság is mérhetővé válik.

5-ből 3 márka hirdet

A TV2 adatai alapján - nem meglepő módon - a csatorna bizonyul a legnépszerűbb televíziós hirdetési felületnek, hiszen ötből három márka kifejezetten ezt a hirdetési formát választja - mondta Steve Varcoe a legújabb marketingkommunikációs kampány, a TVI bemutatásakor. Ennek segítségével kiderülhetnek az egyes tévékampányok kereskedelmi trendjei, azok eredményessége, valamint az, hogy a partnerek mennyire bíznak a csatornában. Ezek a mérőszámok heti rendszerességgel frissülnek majd, és bárki számára elérhetők lesznek - vetélytársaknak, érdeklődőnek és leendő, vagy már meglévő partnereknek egyaránt.

Egyelőre csak három mutató

A platform indulásakor csak három mutató (az ún. Demand-mutatók) lesz elérhető a csatorna honlapján, ám a későbbiekben újabb értékmérő számokkal bővülhet az információs platform.
A Brand Count az egy hét alatt televízióban hirdető cégek számáról adhat majd információt, mely hátterében a TV2 és a Nielsen piackutató cég adatai állnak. A GRP Count heti rendszerességgel a hirdetők által vásárolta kontaktusszámokat jelenti majd, szintén a piackutató és a csatorna mérései alapján, a Campaign Weigh pedig a GRP adatok alapján a heti kampánysúlyokról ad felvilágosítást.

Az új technológiák is a tévéket segítik

Az új kommunikációs csatornák (internet, okos telefonok, iPad) és a televíziózást érintő technikai újítások (pl. time shifted viewing) megjelenésekor sokan a hagyományos televíziónézés csökkenését prognosztizálták. A tények azonban mást mondanak. 2010-ben szinte mindenhol a televízió-nézési idő növekedését regisztrálták: az EU országaiban 6 perces, míg az Amerikai Egyesült Államokban 4 perces volt a bővülés. A magyarországi tendencia is azonos irányú, derült ki a GfK szerdán közzétett adatiból.

A 2000-es évek elején megjelenő time shifted viewing (TSV) ígérete szerint bármit bármikor megnézhetünk, a reklámoknak pedig „befellegzett” az áttekerhetőség miatt. Az akkori jóslatok szerint mára a televíziónézés háromnegyede már ebben a módban történik, ami az eddig ismert televízió-fogyasztás végét jelenti. A TSV hardver része azonban sokkal lassabban terjed, mint azt az előrejelzések jósolták. Az adatok egyébként azt mutatják, hogy a TSV rendszert használók "felvételről" leginkább sorozatokat néznek, de például sportműsorok esetén elhanyagolható az ilyen megtekintés. Hasonlóan igaz ez a tehetségkutató-műsorokra, események élő közvetítésére, a hírekre és az olyan műsorokra, ahol nézői aktivitást, interakciót is elvárnak. A televízió-fogyasztásban továbbra is van ereje az "itt és most"-nak.

Új csatornák, más típusú videó tartalmak

Az elmúlt évek varázsszava volt a média területén a három képernyő (tv, számítógép, telefon), ám a tartalmak fogyasztását meghatározza maga az eszköz. A televízióra elsőre nagyrészt a folyamatos, lineáris tartalmak fogyasztása a jellemző. "On-demand" típusú fogyasztásra mindhárom eszköz alkalmas, míg a rövid videós tartalmak fogyasztása számítógépen és mobil eszközökön keresztül történik.

Az új csatornák megjelenésével nem csökkent a televíziónézési idő, viszont geográfiai korlátok nélkül kitágult az élmény akár valósidejű feldolgozása is. A televízió műsorok eddig is beszédtémát adtak az embereknek, ám a beszélgetés mellett megjelentek új fórumok is. Egy, az Egyesült Királyságban végzett kutatás szerint az tévénézők 40,8 százaléka (a 16-34 évesek 62,8 százaléka) chattelt már vagy telefonon beszélgetett tévénézés közben. Ugyancsak Angliában készült kutatás arról is, hogy egy tehetségkutató televízió műsor milyen régi és új csatornákon keresztül tudta megnövelni az elért emberek számát. A sugárzott műsor elérése 37 százalék volt. De ha figyelembe vesszük a többi csatorna (más televíziós csatornák kapcsolódó műsorait, online, tv.com, youtube, facebook, twitter, sajtó, rádió, word of mouth) elérését is, akkor összesen további 65 százalékos növekedést produkált, ami végeredményben 61 százalékos elérést jelentett.

A social média, a „közösségi TV távirányító” megváltoztatja a televíziózás élményét. Segíti a megosztást, más típusú közönséget is kialakít, ajánl, véleményt nyilvánít, ezért befolyásolhatja, növelheti a TV készülékeken keresztüli televízió nézést is.

Csökkenő bevételek?

A félelmek másik oldala a televíziós bevételek csökkenése. Az interneten keresztül fogyasztott video tartalmak növekedésével vajon valóra válik-e mindaz, amit az internet hatásának tudunk be a zeneiparban, az apróhirdetések területén, vagy a print médiumok hirdetési piacán? Csökken-e nagymértékben az eddig a televíziókhoz befolyt bevétel? "Nem feltétlenül, hiszen ha a hagyományos tv-nézés megmarad, akkor az interneten keresztüli bevételek inkább addicionálisak, mint helyettesítők" – mondta Kántor Kata, a GfK Hungária Média szektorának menedzsere.

Az interneten látott tartalmak a televízióhoz irányíthatják a nézőket, mely reach növekedést jelenthet. Az internet jó "outlet" a már lefutott TV programoknak. "A hirdetők is megoszlani látszanak az egyes csatornák között. A TV hagyományosan az FMCG termékek hirdetőit vonzza, míg az internet a telekommunikációs piac, a járművek és tartós fogyasztási cikkek hirdetőit. A szponzorációk pedig több platformra is kiterjeszthetők" – tette hozzá Kántor Kata.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!