A belső, vagyis cégen belüli forrásokból történő toborzás több szempontból is hatékony lehet. Egyrészt gyors és költséghatékony, hiszen nem igényel komoly anyagi ráfordítást sem magának a pozíciónak a meghirdetése, se a kiválasztási procedúra. Ráadásul az adott munkavállaló számára erős motiváló tényezőként hathat egy, a cégen belül adódó karrierlehetőség. Az előnyök mellett azonban súlyos veszélyeket rejthet magában a toborzás ezen módja. Ha saját, cégen belüli forrásainkból igyekszünk munkaerőt toborozni, akkor egy ördögi kört indíthatunk el, hiszen a megüresedett pozíciót szintén pótolnunk kell. További hátrányt jelenthet, hogy előállhat az az állapot, hogy egy bizonyos idő elteltével a közepes megoldásokkal is megelégszünk. Hiszen az adott munkavállaló előléptetése során szemben találhatjuk magunkat azzal a helyzettel, hogy egy jó dolgozót elveszítettünk, és nyertünk helyette egy rossz, nem feltétlenül kompetens vezetőt.
Levadászni a konkurens embereitA más cégek dolgozóinak köréből történő toborzás szintén számos előnnyel járhat. Az előző módszerhez képest megtapasztalhatjuk, hogy az újonnan érkező munkaerők egyben új ötleteket, nézőpontokat hozhatnak a szervezet életébe. Ezen túl egy külső munkaerő beépítésével elvileg elkerülhetjük a saját munkavállalóink közötti csatározásokat, melyeket egy-egy jobb pozíció betöltésére irányuló versengés válthat ki. A toborzásnak ez a módja is rejthet magában veszélyeket. Az ily módon nyert munkaerő viszonylag drága. Már maga a munkavállaló megkeresése is sok anyagi ráfordítással jár, továbbá az alkalmazás költségei is magas anyagi vonzatot jelentenek, hiszen csak magasabb fizetésért fogja vállalni valaki, hogy a konkurenciától eljőve a mi cégünk alkalmazásába álljon. Egy másik problémaforrás lehet, hogy a külső cégtől érkező munkaerő számára nehézséget jelenthet a beilleszkedés a cég szervezeti kultúrájába.
A "szabad piac"A frissen végzettek köréből történő toborzás az alábbi szempontokból lehet előnyös cégünk számára: ezek a munkavállalók általában intelligensek, lelkesek, ezáltal frissíthetik a szervezet légkörét. Az ilyen módon megszerzett munkaerő viszonylag olcsó, hiszen általában pályakezdőkről beszélünk. Ugyanakkor éppen a gyakorlat hiánya miatt hátrányokkal is számolnunk kell. Pályakezdők esetében megnövekedhet az anyagi ráfordítás, hiszen növekszik a betanítási idő, a képzési költségek pedig emelkedni fognak.
A munkanélküliek közül történő toborzás előnyeit csak ritkán ismerik fel a vállalatok. Pedig azzal az előnnyel jár, hogy általában igen motivált dolgozókat fogunk találni az adott munkakör betöltésére. Másik jelentős előny lehet számunkra, hogy a munkanélküliek köréből viszonylag kis anyagi ráfordítással tudunk alkalmazottakat találni, mivel az ő elvárt fizetésük viszonylag alacsony, illetve számos állami támogatás vehető igénybe utánuk az első évben. Az előnyök mellett azonban itt is találkozhatunk buktatókkal. A munkanélküliek általában kiesnek a gyakorlatból, az alkalmazás során éppen ezért számolnunk kell azzal, hogy megnő a betanítási idő.
Forrás: Salesjob