Idén sem volt szégyenlős A Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány, amikor össze kellett állítani a sportfejlesztési programot. Ahogy
arról beszámoltunk, minden eddiginél több pénzt, közel 5,4 milliárd forintnyi támogatást igényeltek, amit a Magyar Labdarúgó Szövetség annak rendje és módja szerint jóvá is hagyott. Az eddigi információk alapján csak annyi tűnt valószínűnek, hogy közel 3 milliárd forintból valamilyen ingatlanberuházást terveznek, a közzétett program azonban minden kérdésre választ ad.
Ez alapján a felcsúti focialapítvány
- személyi jellegű ráfordításra 109,3 millió forint,
- előfinanszírozott tárgyi eszközökre 720,3 millió,
- előfinanszírozott ingatlanberuházásra 1,3 milliárd,
- utófinanszírozott ingatlanberuházásra 3,021 milliárd,
- utánpótlás-nevelésre pedig 199,9 millió forint
támogatást igényeltek és kaptak is. Persze, az összeget még össze is kell gyűjteni a vállalkozásoktól, ám ennek sikerét illetően nincs kétségünk tekintve az alapítvány mögött álló cégeket és személyeket.
Felcsúton úgy gondolták, hogy a stadion, a sportcsarnok és a konferenciaközpont mellé szükség lenne egy Ifjúsági Sport Szállóra is.
"A Felcsúti Center pályán a rendezvények zavartalan lebonyolítása érdekében szükségesnek tartjuk az Ifjúsági Sport szálláshely megépítését. A Szálláshely közvetlen a Center szomszédságáben épül fel, ezáltal is biztosítja az ide érkező vendégek kényelmes kiszolgálását." - olvasható a sportfejlesztési programban.
Emellé külső utakat, parkolókat és parkot is ki kell alakítani, amire az MLSZ 1,2 milliárdot hagyott jóvá, az ifjúsági szállóra pedig 1,5 milliárd forintot. A sportszálló miatt az Akadémiát is bővíteni kell és elő kell készíteni a szálláshely tervezési munkáit, a külső közműveket, szennyvíz átemelő akna és ideiglenes energia hálózat kiépítésére is szükség van. Erre a szövetség 286 milliót hagyott jóvá.
És ha mindez még nem lenne elég, akkor 1,3 milliárd forintból szükséges a sport és konferencia-központ bővítése is "belső építészeti kialakítással, többlet akusztai költségek felszámolásával, sporttechnológiai kiegészítéssel, park és kertépítészeti többletköltségek felhasználásával" - írják a programban.
"Kisebb" tételek is akadnak
Az ingatlanberuházások mellett tárgyi eszközökre is költenek, melyek között nem egy "érdekes" tételt is találni, melynek közvetlenül nem igazán van sok köze az utánpótlás-neveléshez vagy a sporthoz.
- 73 millió támogatással vehetnek egy nagybuszt,
- 44,4 milliós támogatással mozgáselemző rendszert szereznek be,
- 45 milliós TAO segítségével vesz tartozékokat a pályakarbantartó gépekhez,
- 50,3 milliós TAO-ból vesznek beépített konyhatechnológiát,
- beépített bútorok beszerzéséhez 147,7 millió TAO-t kaptak,
- 155,4 millió forintnyi TAO-ból pedig összesen 39 teakonyhát vesznek beépített gépészettel.
Mire jó ez az egész?
A sportfejlesztési program természetesen kitér a tervezett beruházások hatásaira is. A felcsútiak azt írják:
"Az egész sport komplexum azt a célt szolgálja, hogy gazdasági és turisztikai valamint egészségügyi szempontból egyre jobban fejlődjön a térség. Egyre több funkciót lásson el egy helyen, kedvező adottságai, történelmi nevezetességei, híres növény világa és számos sok más érdekeltségei miatt vonzó, sport mellett elkötelezett emberek számára ugyanúgy, mint a turisztikát kedvező, kortól és nemtől függetlenül."
Ez nem volt másként a korábbi évek programjai szerint sem.
Székely Sarolta
mfor.hu