2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A teljes építőiparban 1,1, az épületek esetében 20,9 százalékkal kötöttek alacsonyabb értékben új szerződéseket idén májusban, mint tavaly.

Egy éves töretlen lendület tört meg májusban az egyébként még kiválóan teljesítő építőiparban. A KSH délelőtt publikált adatai szerint ugyanis éves összevetésben 1,1 százalékkal alacsonyabb értékben kötöttek szerződést idén az ötödik hónapban, mint egy évvel korábban.

Ennek ellenére rövid távon különösebben nem kell aggódniuk az építőipari cégeknek, hiszen május végén a teljes szerződésállomány 60,5 százalékkal haladta meg a tavalyi hasonló szintet. Bár egy hónap adataiból messzemenő következtetést nem lehet levonni, de ha mellé tesszük, hogy a kormányzati beruházások idén, a választás évében járhattak csúcsra, valamint a 2007-2013-as EU-s költségvetési ciklusból érkező pályázati pénzeket már csak idén és jövőre lehet elszámolni, az építőipari teljesítmény mostani kiugró számai minden bizonnyal erősen korrigálni fognak. (És akkor még a bázishatásokról, vagyis a tavalyi évben megindult felfutás idei évi statisztikákra vonatkozó hatásáról még nem is beszéltünk.)

Hacsak a magánberuházások, azon belül is a lakossági építkezések felfutása az állami megrendelések visszaesését nem tudja majd kompenzálni. Erre viszont egyelőre kicsi az esély, hiszen a KSH közleménye szerint a szerződésállomány májusi visszaesésében a háztartások építkezését elsősorban tartalmazó épületek építésére kötött szerződések volumene 20,9 százalékkal csökkent. Ráadásul éves összevetésben az épületekre vonatkozóan a teljes szerződésállomány 0,4 százalékkal kevesebb a tavalyinál.

Így ha a most megkötött útépítésekre, és -felújításokra, villamosvonal-építésre, továbbá közműépítésekre kötött nagy értékű szerződések kifutnak, lényegesen csökkenhet az építőipar dinamikája.

Ami egyébként májusban is még kiváló, hiszen a volumennövekedés 28,7 százalékos pluszt mutatott az egy évvel ezelőttihez, és 2,2 százalékosat idén áprilishoz képest. Az alágazatok közül a speciális szaképítési ágazat átlag körüli (+27,1%), az egyéb építmények építése (+39,8%) átlag feletti, míg az épületek építése (+15,3) átlag alatti bővülést tudott felmutatni. Ez utóbbinak kellene tehát majd a jelentős részben EU-pénzekből finanszírozott másik két ágazatnak a várható visszaesését kompenzálni. De, ahogy a szerződéses adatokból kitűnik, jelenleg ennek még nincs realitása.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!