6p

A magyar munkaerő-kölcsönzés regionális szinten is kedvező növekedési pályára állt, hangzott el a szerdán megrendezett V. Országos Munkaerő-kölcsönzési Konferencián. Az is kiderült, hogy Magyarország uniós összehasonlításban az alsó-középkategóriába tartozik.

(Mfor-montázs)

Magyarország a közép-európai régióban a mezőny első felében, míg európai szinten az alsó-középmezőnyben szerepel munkaerő-kölcsönzés terén, hangzott el a teltházas rendezvény szakmai előadásaiban.

Mint arról Dr. Horváth István, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium illetékese előadásában beszámolt, a munkaerő-kölcsönzés a fejlett országokhoz hasonlóan hazánkban is dinamikus növekedést produkál és fog felmutatni a jövőben.

Sereghajtók, követendő példák


A rendezvényen nyilvánosságra hozott adatok szerint az EU 15-ben Hollandiában és az Egyesült Királyságban a legmagasabb a teljes munkaerőhöz viszonyított munkaerő-kölcsönzés formájában való foglalkoztatás aránya. Utóbbi országban a munkaerő-kölcsönzéssel dolgozó cégek össz-forgalma eléri a 34,7 milliárd eurót, ami jól példázza a kölcsönzéses foglalkoztatási forma üzleti eredményességét.

A munkaerő-kölcsönzési piac dinamikus növekedés pályáját mutatja Ausztria példája, ahol az 1996-os adatokhoz képest nyolc év alatt megháromszorozódott a munkaerő-kölcsönzés piaci mértéke. Kiválóan mutatja a piaci expanziót Írország példája is, itt ugyanis 2002-ről 2003-ra 68 százalékkal nőtt a munkaerő-kölcsönzésben részt vevők száma; Finnországban és Luxemburgban pedig három év alatt megduplázódott e foglalkoztatási szegmens mértéke.

A piacnövedés nem véletlen. Mint azt a konferencia szakértői is többször hangsúlyozták, a munkaerő-kölcsönzés hátterében komoly költségcsökkentési törekvések és eredmények állnak. Érdekes megfigyelés és egyben lehetséges fejlődési irányvonal lehet hazánk számára, hogy az EU 15-ben közel ötven százalékos aránnyal a legfajsúlyosabb a feldolgozóiparban, illetve a szolgáltatásban – így a vendéglátás, illetve a kis- és nagykereskedelem terén - történő munkaerőkölcsönzés. Képzettségi specifikációk szerint a legkiemelkedőbb a fizikai munkakörök száma, illetve tipikusan az alacsony képzettségű fizikai munkásokat keresik munkaerő-kölcsönzés útján.

A foglalkoztatás időtartamát tekintve a konferencián elhangzottakból kiderült, hogy Magyarországon egyre több munkáltató kölcsönöz munkaerőt határozatlan idejű munkaszerződéssel - saját munkavállalók felvétele helyett. Ezzel szemben az EU 15 körében kifejezetten a határozott munkaidejű szerződésekre törekednek a munkerőt kölcsönző munkáltatók. Jó példa erre Belgium, ahol csupán a munkaerő-kölcsönzés kilenc százalékát kötik határozatlan időre.

Szintén ösztönzően hathatnak a magyar munkaerő-kölcsönzési piac fejlődésére az olyan példák, minthogy Franciaországban átlagosan 9,5 napra kölcsönzik a munkaerőt, vagy Spanyolország, ahol a szerződések közel egyharmadát egy hétnél rövidebb időre kötik. Persze szakemberek szerint ehhez a gyakorlathoz szükséges lene a magyar munkajogi rendszer újragondolása, az adózási rendszer és a piaci ösztönzők deregulációjára – ez a fejlett országoknál már évtizedekkel ezelőtt megtörtént.

A magyar fejlődés az új belépők viszonylatában: jó úton járunk


Mint az a konferencián kiderült, Magyarország nem áll rosszul a munkaerő-kölcsönzés regionális tendenciáinak tekintetében, sőt, hazánk némi lépéselőnyt élvez a többi új tagállammal szemben. A cseh munkaerőpiacon a szükséges jogi hátteret csak 2004 októberében fogadták el, míg Észtországban is 2004-ben indultak be az első munkerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégek - megelőzve ezzel Romániát, ahol a 2004-es szabályozás ellenére csak 2005-re engedélyezték a munkaerő-kölcsönzését.

Ezzel szemben hazánkban már 2001 óta a Munka Törvénykönyvében önálló fejezetként szabályozott a munkaerő-kölcsönzés jogi háttere. Ez biztosította, hogy 2005-re komoly növekedési pályára álltunk a munkaerő kölcsönzése terén.

Versenytársaink ugyanakkor akadnak a régióban, hiszen Szlovénia - sereghajtó új belépő tagországként - már 2004-ben 3600-nál is több kölcsönzött munkaerőt regisztrált. Hasonló dinamikus növekedést produkál Lengyelország is, ahol 2007-ben negyven százalékos bővülési ütemet mutattak fel.

Szlovákia kötelező – vállalati éves jelentéseken alapuló - adatgyűjtése nyomán fény derült arra is, hogy szomszédunkhoz képest jól állunk. Míg nálunk 2002 végén már 282 regisztrált ügynökség volt, addig Szlovákia csak 2004-re tudott mérhető adatot felmutatni ezen a téren:  akkor is csupán 74 engedélyt szerzett kölcsönzéssel foglalkozó ügynökséget, melyből csak 31 volt aktív. Szintén ebben az évben a kölcsönzött foglalkoztatottak száma 0,5 százaléka volt az összes foglalkoztatottnak, miközben a magyar piac 1,35 százalékot produkált.

A konferencián résztvevő neves szakértők mindegyike egyetértett azzal, hogy a fejlődő és fejlett, régi és újonnan csatlakozott országokban egyaránt szükséges lenne az uniós és honi jogrend harmonizációja. Annál is inkább, mert - mint azt dr. Kiss György, a Pécsi Tudományegyetem Munkajogi Tanszékének vezetője elmondta - rendkívül sok átgondolatlan jogszabály akadályozza a mostaninál még dinamikusabb fejlődés lehetőségét. A jelenlegi országonkénti jogszabályi hátterek ugyanis jelentősen eltérnek egymástól a szabályozás szigorúságának tekintetében.

Ami Magyarország, illetve az újonnan csatlakozott országok munkaerő-kölcsönzési szempontból történő továbi fejlődését illeti, a szakértők elmondták, hogy az ILO és az Európai Unió részéről további iránymutatást várnak és valószínűleg fognak kapni a tagországok.

Jövőbeni egyéni fejlődési iránymutatásként hangzott el ugyanakkor, hogy Magyarországnak és a többi újonnan csatlakozott uniós tagországnak is fel kell zárkóznia ahhoz a gyakorlathoz, amelyet a 15-ök már alkalmaznak: náluk ugyanis a fejlődés következő lépcsőjeként már a munkaerő-kölcsönzés terén is vannak külön szakszervezetek és folyamatos ágazati tárgyalások.

Dr. Horváth István úgy vélekedik, hogy "a legtöbb, fejlett munkaerő-kölcsönzéssel bíró ország tapasztalatai alátámasztják az ágazat önszabályozásának, így a szakszervezetek meglétének és az ágazati tárgyalásoknak a fontosságát. Ezekre a foglalkoztatási rugalmasság, az egyenlőség és a biztonság közötti hatékony egyensúly miatt is szükség lesz a fejlett országokhoz történő felzárkózás érdekében."

Garai Katalin

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!