2011 augusztusában az Eurostat adatai szerint hazánkban az előző év azonos időszakához képest 0,7 százalékponttal 10,3 százalékra mérséklődött a munkanélküliség aránya. Az uniós átlag 9,5 százalék volt, míg az euróövezetben mért adat 10 százalék. Mindkettő esetében lényegében stagnálás tapasztalható az elmúlt egy évben, hiszen előbbi 0,1, az euróövezet adata pedig 0,2 százalékos csökkenést mutatott.
Ha megvizsgáljuk a környező országok mellett szereplő adatokat, kiderül, hogy a régióban a magyar gazdaság tudta az egyik legnagyobb csökkenést elérni, bár a ráta közel sem tartozik a legjobbak közé. Itthon augusztusban 10,3 százalékos a munkanélküliség az Eurostat adatai szerint, ezzel szemben Szlovákiában 13,4 százalék, Romániában 7,3 százalék, Csehországban pedig 6,7 százalék volt előző hónapban. Az uniós adatok stagnálása mellett egy év alatt a szlovákok 0,9 százalékos csökkenést realizáltak, a cseheknél 0,4, a lengyeleknél pedig 0,1 százalékkal javult a munkanélküliségi ráta, míg a román adat - egyedüliként az unióban - változatlan maradt. A vizsgált hónapban egyébként az unió 16 országában csökkent a munkanélküliségi ráta, míg tízben történt növekedés.
A 25 év alattiakat illetően még mindig rosszul állunk
A 25 év alattiak munkanélküliségi rátája uniós szinten 20,9 százalék volt augusztusban, míg az eurózónában 20,4 százalékot mértek. Ezzel szemben hazánk ezen a területen mutatja a legnagyobb lemaradást a 23,8 százalékkal, bár előző év azonos időszakához képest 2,3 százalékos csökkenés mutatkozott.
A visegrárdi országok körében sem sokkal jobb a helyzet, hiszen Szlovákiában 2010 augusztusához képest ugyan 2,1 százalékkal kisebb volt a ráta (31,6 százalék), de még így is ez a harmadik legrosszabb adat az unióban. Az előző év azonos időszakában mért adathoz képest Lengyelországban 0,3 százalékpontos csökkenéssel 23,6 százalékos volt most augusztusban a 25 év alattiak munkanélküliségi aránya, Csehországban ezzel szemben 0,8 százalékkal 18,6 százalékra nőtt az arányuk egy év alatt.
Érdekes megnézni még a spanyol fiatalok helyzetét, akik körében folyamatosan nő a munkanélküliek aránya. Egy év alatt 3,8 százalékkal nőtt az arányuk, így 2011 augusztusban már 46,2 százalék szerepel a statisztikában.
Sz.S.
mfor.hu