A fájlmegosztót olyan zene- film- és játékiparban érdekelt óriáscégek támadják a szerzői jogok megsértése miatt, mint a Sony, a Warner Bros. vagy az MGM - közli a BBC. Ha az alapítókat elítélik, akár kétéves börtönbüntetést és mintegy 143 500 dolláros pénzbírságot is kaphatnak.
A védelem fő érve az, hogy az üzemeltetők nem sértettek szerzői jogokat, hiszen az illegális tartalmak nem az ő szervereiken találhatók, a felhasználók közvetlenül osztják meg azokat egymás között, miután a Pirate Bay oldalain megkeresik egymást. "A fájlmegosztás technológiáját valóban lehet legális és illegális tevékenységekre is használni, ezért azonban nem büntethetők azok, akik lehetővé teszik használatát. Ez olyan, mintha az autógyártókat büntetnék azért, mert olyan járműveket állítanak elő, amelyekkel túl lehet lépni a megengedett sebességet" - nyilatkozta Per Samuelsson védőügyvéd.
A vád ezért nem is a szerzői jogok megsértésével, hanem mások jogsértésének hirdetésével támadja az alapítókat. Frederik Neij, Gottfrid Svarthol Warg, Peter Sunde Kolmsioppi és Carl Lundstorm ezzel szemben digitális szabadságharcosként tekint magára, s a kultúra ingyenes terjesztéséért száll síkra.
A médiatársaságokat képviselő ügyvéd szerint nem politikai perről van szó. "Senki nem akarja a fájlcserélés technológiáját betiltani. Ez a per négy személyről szól, akik mások szellemi termékeiből csináltak maguknak pénzt, jogtalanul" - nyilatkozta a jogász. A vád szerint különösen káros a Pirate Bay azon tevékenysége, hogy már a hivatalos piacra dobás előtt elérhetővé teszi az illegális tartalmakat, mert ezzel a termékek életciklusának legfontosabb periódusában károsítja meg azokat.
A 2003-ban alapított Pirate Bay szervereit - mintegy kétszáz gépet - egyébként 2006-ban egyszer már lefoglalta a svéd rendőrség, de az oldal napokon belül újra üzemelt különböző külföldi szerverekről.