Az Eurostat 2009 óta regisztrálja a tagországaiban az egy órányi munkára jutó költségek változását, azóta éves viszonylatban ekkora drágulást még nem tapasztaltak hazánkban, mint 2011 utolsó negyedévében. A regisztrált 6,6 százalékos emelkedés pont egy százalékkal magasabb a korábban mért legmagasabb aránynál, amiről 2011 első negyedévében adott számot az unió statisztikai hivatala – mindezt az alábbi grafikonunk is jól szemlélteti. Jól látható, hogy 2011-ben a változó adószabályok minden negyedévben az előző év azonos időszakához képest jelentős, az uniós átlagnál (2,7 százalék) több mint kétszer nagyobb mértékű emelkedést eredményeztek.
Ha mindezt összevetjük az uniós országokban tapasztalt változásokkal, kiderül, hogy hazánk egyértelműen a legnagyobb költségnövekedést regisztráló országok táborát erősíti. A magyar 6,6 százalékos emelkedésnél csak Észtország (7,2 százalék), Románia (8,6 százalék) és Bulgária (12,6 százalék) munkaerőköltsége növekedett nagyobb mértékben. Ezzel szemben Írországban és Portugáliában egyaránt 1,7 százalékkal mérséklődtek a foglalkoztatási költségek egy év alatt, de még Szlovéniában is csökkenés mutatkozott, még ha csak egy kismértékű 0,3 százalékos is.
Az ipar területén 5,9, az építőiparban 3,7, a szolgáltatói szektorban pedig 7,5 százalékkal emelkedtek a magyar foglalkoztatási költségek az előző év azonos időszakához képest. Az ipari szektorban a hazainál nagyobb mértékű változást csak Romániában (8,4 százalék), Máltán (7,2 százalék), Szlovákiában (6,7 százalék) és Bulgáriában (6,6 százalék) mértek. A szolgáltatói szektorban bekövetkezett változások csak Bulgáriában (17,4 százalék) és Romániában (8,8 százalék) lettek rosszabbak a magyar 7,5 százalékos költségemelkedésnél.
Az uniós költségek is emelkedtek
Az egy órára jutó munkaerőköltség 2011 utolsó negyedévében 2,8 százalékkal emelkedett az eurózónán belül, míg az Unió 27 tagországára nézve 2,7 százalékos emelkedésről számolt be az uniós statisztikai hivatal. Az egész éves változás is megegyezik ezekkel az arányokkal, ami az előző évi, 2010-es változáshoz képest jelentős gyorsulást mutat, hiszen akkor az eurózónán belül 1,5, az EU27 esetében pedig 1,7 százalékkal emelkedett a munkaerőköltség.
Az eurózóna és az EU27 esetében is egyaránt az ipari szektorban emelkedett legnagyobb mértékben a munkaerőköltség: míg előbbinél 3,3, addig az EU27 esetében 3,2 százalékos volt az egy órára jutó költségnövekedés. A szolgáltatói és építőipari szektorban szintén drágult a munkaerő egy órára jutó költsége: míg az eurózónán belül mindkét szektor esetében 2,6 százalékos drágulás történt, addig a teljes Uniót nézve az építőiparban 2,7, a szolgáltatások területén pedig 2,5 százalékos költségnövekedést regisztráltak 2011 utolsó negyedévében.
Székely Sarolta
mfor.hu