3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Élve korábban, tavaly júniusban szerzett vételi opcióival, megszerezte a Borsodchem többségi tulajdonát a kínai Wanhua. A távol-keleti vállalat jelenleg 96 százalékos tulajdonrésszel bír a borsodi vegyi üzemben, melyért a korábbi tranzakciókkal együtt 1,23 milliárd eurót fizetett.

A Borsodchem a pénzügyi válság következtében került nehéz helyzetbe, még 2008-ban, aminek következtében érkezett meg, mint befektető a kínai Wanhua Industries. Az ázsiai vállalat 2010-ben már kisebbségi tulajdont szerzett a magyar vegyipari társaságban, most a korábbi tranzakciók során megszerzett vételi opció segítségével vette át az irányítást.

A válság hatására érkező Wanhua, mely segített több munkahelyet Borsodban tartani, korábban holland vagy belga európai célpontokban gondolkozott. A kínai cég számára rendkívül fontos az európai piacra történő belépés, lévén az öreg kontinens jelenti a legnagyobb poliuretán piacot a világon.

A BorsodChem Wanhua Csoportba történő integrációjával - melynek során a két regionális vállalat egyetlen globális társasággá alakul át - létrejön a világ harmadik legnagyobb izocianát-gyártója. Meggyőződésem, hogy az iparági know-how megosztására és a természetes szinergiák kiaknázására épülő partnerségünk előnyös lesz – mondta Jason Ding a kínai vállalat vezetője. A globális tervek keretében a Wanhua európai tevékenységét a Borsodchem végezheti.

A Wanhua, mely igyekszik globális szereplőként megjelenni a piacon, a jelenlegi tulajdonszerzéssel párhuzamosan 140 millió eurót kíván költeni a Borsodchem új TDI 2 üzemének és salétromsav gyárának felépítésére, melyek közül a TDI 2 üzem már idén nyáron megnyithat, ami Európa legversenyképesebb TDI gyártójává teheti a Borsodchemet.

A távol-keleti vállalat vezetője, Jason Ding egyelőre nem kívánt arról nyilatkozni, hogy milyen további fejlesztések várhatóak, jelenleg tanulmányozzák a lehetőségeket, ugyanakkor kérdésekre válaszolva felmerült, hogy Kazincbarcikán lehetséges a poliolok gyártása. Ennek a kérdésnek azonban nem egyértelmű a megoldása, elképzelhető, hogy a vállalat az ügyfeleitől szerzi meg az anyagot.

A kínai vállalat rendkívüli hangsúlyt kíván fektetni az innovációra, éves forgalmának 5 százalékát költi ilyen célokra, és valószínűleg a Borsodchem gödöllői kutatóközpontja is megmarad. A beruházó már most is rendkívül fejlett technológiával rendelkezik a TDI gyártás területén, csupán egy versenytársa használ hasonló technológiát.

Jason Ding azt is elmondta, hogy reméli, hogy vállalata megjelenése egyfajta világítótoronyként szolgál a többi kínai cég számára, így több kínai vállalat fektethet be Magyarországon a közeljövőben.

A sajtótájékoztató keretében az is kiderült, hogy a Wanhua továbbra is partnerként tekint a korábbi tulajdonos Vienna Capital Partnersre, melynek vezetése alatt a vegyipari vállalat átvészelte a válságot, ugyanakkor tény, hogy a nemzetközi versenyben történő helytállás céljából további fejlesztések szükségesek, és mint azt Wolfgang Büchele, a Borsodchem vezérigazgatója elmondta, tovább kell emelni a vállalat profitképességét, melynek eredményeként az idei 90 millió euró körüli eredményt jövőre lényegesen több mint 100 millió eurós profit követheti.

Kosztolányi Bálint

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!