Bő egy éve még drasztikus leépítésről döntöttek a BorsodChem tulajdonosai, majd a kormánnyal való tárgyalások után letettek arról, hogy 550 embert elküldjenek. Szeptemberben aztán megjelentek a kínaiak a színen, az utóbbi fél év pedig azzal telt, hogy előkészítsék a tulajdonosváltást.
Jön a kínai pénz
"Az izocianát-gyártó BorsodChem Zrt. bejelenti, hogy több hónapnyi intenzív tárgyalás után tulajdonosai, a Permira Alapok és a VCP Capital Partners konszenzusra jutottak a stratégiai befektető Wanhua Industrial Grouppal (Wanhua) a BorsodChem tőkeszerkezetének átstrukturálásáról" - olvasható a cég csütörtökön kiadott közleményében.
A megállapodás részeként a Wanhua mintegy 30 millió euró kezdeti forrást bocsát a BorsodChem rendelkezésére. Az átstrukturálási folyamat lezárásakor a Wanhua további 110 millió euró finanszírozást biztosít a cég számára. Ez a 140 millió euró hitel formájában áll majd a cég rendelkezésére.
A vállalat az új TDI 2 (toluol-diizocianát) üzemének és salétromsavgyárának felépítésére, valamint általános vállalati célokra fogja felhasználni az összesen 140 millió euró új forrást, amely a senior banki hitelekkel azonos feltételekkel bír. Amint az átstrukturálási ügylet lezárul, a Wanhua gyakorolhatja vételi opciós jogát, amellyel a következő 24 hónap folyamán megvásárolhatja a Permira Alapok/VCP BorsodChemben birtokolt teljes részesedését. Az ügyletben résztvevő felek megállapodtak abban, hogy a tranzakció részletei nem nyilvánosak - közölte a társaság
„Az új forrás épp időben érkezik, hiszen vállalatunk most készül a korábban leállított beruházási program folytatására. Hálás vagyok a Wanhua támogatásért, amit remélem, a hitelezők is jóváhagynak majd. A BorsodChem elkötelezett a TDI 2 üzem és a salétromsavgyár-beruházások mielőbbi befejezése mellett. Várakozásaink szerint az üzemek megtérülése számottevően tovább javítja a társaság nyereségességét” – emelte ki a megállapodás után Wolfgang Büchele, a BorsodChem elnök-vezérigazgatója.
„A Wanhua örömére szolgál, hogy részese lehet a BorsodChem pénzügyi átstrukturálási folyamatának, és meggyőződése, hogy a jelenlegi megállapodás valamennyi fél számára kedvező, beleértve a vállalat vevőit, beszállítóit, alkalmazottait és egyéb érintettjeit. Amint a Wanhua teljes irányítást szerez a vállalatban, terveink szerint tovább dolgozunk a jelenlegi menedzsmenttel és a jövőben is támaszkodni kívánunk a VCP helyi tapasztalataira. Technológiai és üzemeltetési tapasztalatunkkal, valamint további tőkeberuházással elkötelezettek vagyunk az iránt, hogy kulcsszerepet játsszunk a vállalat helyi továbbfejlesztésében és további munkahelyek biztosításában Magyarországon” – nyilatkozza Jason Ding, a Wanhua Industrial Group vezérigazgatója.
Állami ígéretekkel úszták meg a leépítést
2009 február elején jelentette be a BorsodChem, hogy a foglalkoztatottak csaknem húsz százalékát, 550 embert leépít. A cég akkor a gazdasági válság okozta nehézségekkel indokolta döntését, ugyanis a vállalat piacai beszűkültek, megrendelés-állománya és árbevétele elmaradt a várttól.
Kazincbarcika polgármestere a bejelentés után azonnal a kormány segítségét kérte, majd néhány napon belül a munkavállalók is aláírásgyűjtésbe kezdtek, hogy megmaradjon az állásuk. Február végén aztán a cég bejelentette, hogy megállapodtak a kormánnyal, ezért mégsem lesz szükség elbocsátásokra. Az állami támogatás egyetlen feltétele az volt, hogy a vegyipari cég brit tulajdonosa, a Permira Alapok jusson egyezségre a hitelezőkkel az adósság átütemezéséről.
Októberben aztán a kormány közölte: semmilyen formában nem nyújt támogatást a BorsodChemnek, illetve hosszú távú elkötelezettséget és munkahelymegőrzést vár el a mindenkori tulajdonostól.
A Permira egyébként 2006-ban szerezte meg a BorsodChem száz százalékát, miután részvényenként 3000 forintos nyilvános vételi ajánlatot tett. Ezt követően a magyar vállalat papírjait ki is vezették a Budapesti Értéktőzsdéről.
Kínai invázió
A Wanhua neve először tavaly szeptemberben került elő, a vegyipari cég sajtóhírekre reagálva valóban megerősítette, hogy stratégiai részesedés iránt érdeklődik a magyar cégben és tárgyalásokat folytat a Permirával. A BorsodChem elnök-vezérigazgatója a bejelentés előtt még ellenségesnek minősítette egy esetleges ázsiai befektető megjelenését, ugyanis attól tartott, hogy a befektető csak a cég technológiája miatt vásárolna tulajdonrészt.
A kínai cég már szeptember végén úgy nyilatkozott: a Wanhua segítségével a BorsodChem Európa vezető vegyipari gyártójává válhat, hosszú távú stabilitást biztosítva a BorsodChemnek és dolgozóinak. Erre reagálva a magyar vegyipari cég kijelentette: a kínaiak nem tulajdonosok, csak partnerek. A Permira akkor még elzárkózott a cég eladásától.
Két héttel később, október közepén aztán még egy lépéssel közelebb került a kínai hatalomátvétel: a BorsodChem elvi megállapodást írt alá a Wanhuával, mely meghatározta a vállalat szerepvállalaását a magyar cégben kisebbségi tulajdonosként.
Közben az is kiderült, hogy a kazincbarcikai székhelyű cégnek mintegy egymilliárd eurónyi hitel átstrukturálásáról kell megállapodnia, aminek nagy része alárendelt kölcsöntőke. Ebből mintegy 200 millió eurós követelés volt a Wanhua birtokában, az első hírek még arról szóltak, hogy ennek fejében szereznének 19 százalékos tulajdonrészt a magyar cégben a kínaiak.
Menedzsment Fórum