3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Napi Gazdaság értesülései szerint nem oroszok, hanem kínaik vásárolják fel a kazincbarcikai vegyipari cég hiteleit. Valószínűleg a magyar cég TDI- és MDI-gyártási technológiájára fáj a foguk.

Nem orosz, hanem kínai befektető kíván részesedést szerezni a BorsodChemben (BC) - értesült a Napi. A gazdasági napilapnál úgy tudják hogy, Yantai Wanhua Polyurethanes szakmai befektetőként hosszú távú invesztíciót tervez a jelentős gondokkal küzdő kazincbarcikai cégben, amellyel globális terjeszkedési stratégiáját szeretné megvalósítani. A Napi úgy értesült, hogy a kínai cég vezetői az idén már többször ültek tárgyalóasztalhoz a BC meghatározó tulajdonosával, a Permira vezetőivel, arról, hogy szakmai befektetőként miként szállhatnának be a cégbe, illetve hogyan vehetnének részt a cég átalakításában.

A BC-nek aligha jöhet rosszabbkor a kínai bejelentkezés. A társaság folyamatosan tárgyal hitelei átstrukturálásáról, az egyeztetésekben részt vesz a Magyar Fejlesztési Bank is. A megállapodás már közel lehet, korábban legalábbis augusztus végére ígérték a szerződések aláírását. Időközben azonban egy titokzatos távol-keleti befektető elkezdte a társaság adósságának felvásárlását. Ez az invesztor augusztus közepéig az úgynevezett Mezzanine-hitelek több mint felét vásárolta föl egy befektetési bankon keresztül, s a Napi információi szerint mostanra már a 200 millió eurós állomány 75 százaléka összpontosul egy kézben (a BC teljes hitelállománya közel egymilliárd euró).

A Mezzanine-hitelek az eszközzel fedezett banki szenior hitelekkel szemben magasabb kockázatúnak számítanak, és bizonyos feltételek teljesülése esetén tulajdonrészre is válthatók. A hitelállomány átstrukturálásához és az új fejlesztési hitelekhez való hozzájutáshoz azonban valamennyi hitelezői csoportnak - így a Mezzanine-hitelezőknek is - egyezségre kell jutniuk, így ezen jogukkal élve akár blokkolhatják is a hosszabbítást, szélsőséges esetben felszámolási eljárásba kergethetik a céget.

A BC elnök-vezérigazgatója korábban úgy nyilatkozott, lehetséges, hogy az ázsiai befektetőknek a magyar cég TDI- és MDI-gyártási technológiájára fáj a foga. Ezek ugyanis normál körülmények között csak szűk szakmai kör számára és csak magas áron érhetők el. Wolfgang Büchele félelme szerint viszont a hitelek névérték alatti felvásárlásával olcsón megszerezhetők ezek a technológiák, ezután viszont a magyarországi gyártás is veszélybe kerülhet. Büchele úgy értékelte, az új szereplő megjelenése megzavarhatja a hitelezőkkel folytatott tárgyalásokat.
A Napi szerint a BC többször kérte a hiteleket felvásárló befektetési bankot, hogy tárja fel, kinek és milyen szándékkal vesz. E kérésre azonban eddig nem érkezett válasz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!