3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemrégiben megjelent sajtójelentésekre reagálva a kínai Wanhua vegyipari csoport sajtóközleményben erősítette meg: stratégiai részesedés iránt érdeklődik a BorsodChemben (BC). A Wanhua az ügyben tárgyalásokat folytat a BorsodChem többségi tulajdonosával, a Permirával.

A Wanhua szerint szakértelmükkel és pótlólagos tőkeberuházásaikkal jelentősen hozzájárulhatnak a BorsodChem stabilitásához, hosszú távú növekedési kilátásaihoz. A Wanhua a legnagyobb izocianát-gyártó az ázsiai-csendes-óceáni térségben, termékeit világszerte 40 országban értékesíti.

Egy ázsiai befektető megjelenése okozhat bizonytalanságot a BorsodChem (BC) Zrt.-nél, ám magáról a szereplőről a vállalatnak még nincs írásos információja - mondta Wolfgang Büchele, a vállalat elnök-vezérigazgatója az MTI-nek még augusztusban. Megfogalmazása szerint mindez aggodalommal töltötte el a BC menedzsmentjét, hiszen Magyarországon a célegyenesben van már a kormánnyal korábban kötött elvi megállapodás gyakorlati megvalósítása, valamint a hitelezőkkel folytatott tárgyalás sikeres lezárása.

Elmondta, az ázsiai befektető az elsődleges információk szerint megvásárolta a BC mezzanine-hiteleinek (alárendelt kölcsöntőke) jelentős részét, mindezt egy befektetési bank közreműködésével. "Azért értékelik ellenséges szándékként a történteket, mert ha kölcsönösek az érdekek, nincs szükség befektetési bank közreműködésére" - fejtette ki álláspontját Wolfgang Büchele.

Hangsúlyozta: a BorsodChem kiváló technológia birtokában van, és a cégnek mindig az volt a központi stratégiája, hogy Európa egyik vezető izocianát gyártójává váljon. Egy ázsiai szereplő belépésével azonban ez a technológia átkerülhet Ázsiába, ezáltal Magyarország amellett, hogy elveszíthet egy termelőegységet, elveszítheti a továbbfejlesztés lehetőségét is, már megkezdett projektek, fejlesztések állhatnak le. Mindez gyengítheti, megváltoztathatja a magyar vállalat európai pozícióját, piaci helyzetét - mutatott rá.

Az elnök-vezérigazgató nem kívánt válaszolni az MTI-nek arra a kérdésére, hogy kínai befektetőkről van-e szó. Úgy vélte, az ázsiai piaci szereplő is tartaná magát a fő hitelezőkkel már kialakított megállapodásokhoz, ám mivel a BC-t semmilyen módon nem keresték meg, "felmerül az a gyanú is, hogy nem ez a szándékuk".

Felhívta a figyelmet arra, hogy ez a hír a munkavállalókat nem érinti, és nem fenyegeti őket semmi veszély. Az információ viszont azért lényeges - mondta -, mert egy új szereplő igen olcsón juthat hozzá - a gazdasági válság okozta nehézségek miatt - egy kiváló technológiához, amellyel később a saját piaci szerepét erősítheti.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!