3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemrégiben megjelent sajtójelentésekre reagálva a kínai Wanhua vegyipari csoport sajtóközleményben erősítette meg: stratégiai részesedés iránt érdeklődik a BorsodChemben (BC). A Wanhua az ügyben tárgyalásokat folytat a BorsodChem többségi tulajdonosával, a Permirával.

A Wanhua szerint szakértelmükkel és pótlólagos tőkeberuházásaikkal jelentősen hozzájárulhatnak a BorsodChem stabilitásához, hosszú távú növekedési kilátásaihoz. A Wanhua a legnagyobb izocianát-gyártó az ázsiai-csendes-óceáni térségben, termékeit világszerte 40 országban értékesíti.

Egy ázsiai befektető megjelenése okozhat bizonytalanságot a BorsodChem (BC) Zrt.-nél, ám magáról a szereplőről a vállalatnak még nincs írásos információja - mondta Wolfgang Büchele, a vállalat elnök-vezérigazgatója az MTI-nek még augusztusban. Megfogalmazása szerint mindez aggodalommal töltötte el a BC menedzsmentjét, hiszen Magyarországon a célegyenesben van már a kormánnyal korábban kötött elvi megállapodás gyakorlati megvalósítása, valamint a hitelezőkkel folytatott tárgyalás sikeres lezárása.

Elmondta, az ázsiai befektető az elsődleges információk szerint megvásárolta a BC mezzanine-hiteleinek (alárendelt kölcsöntőke) jelentős részét, mindezt egy befektetési bank közreműködésével. "Azért értékelik ellenséges szándékként a történteket, mert ha kölcsönösek az érdekek, nincs szükség befektetési bank közreműködésére" - fejtette ki álláspontját Wolfgang Büchele.

Hangsúlyozta: a BorsodChem kiváló technológia birtokában van, és a cégnek mindig az volt a központi stratégiája, hogy Európa egyik vezető izocianát gyártójává váljon. Egy ázsiai szereplő belépésével azonban ez a technológia átkerülhet Ázsiába, ezáltal Magyarország amellett, hogy elveszíthet egy termelőegységet, elveszítheti a továbbfejlesztés lehetőségét is, már megkezdett projektek, fejlesztések állhatnak le. Mindez gyengítheti, megváltoztathatja a magyar vállalat európai pozícióját, piaci helyzetét - mutatott rá.

Az elnök-vezérigazgató nem kívánt válaszolni az MTI-nek arra a kérdésére, hogy kínai befektetőkről van-e szó. Úgy vélte, az ázsiai piaci szereplő is tartaná magát a fő hitelezőkkel már kialakított megállapodásokhoz, ám mivel a BC-t semmilyen módon nem keresték meg, "felmerül az a gyanú is, hogy nem ez a szándékuk".

Felhívta a figyelmet arra, hogy ez a hír a munkavállalókat nem érinti, és nem fenyegeti őket semmi veszély. Az információ viszont azért lényeges - mondta -, mert egy új szereplő igen olcsón juthat hozzá - a gazdasági válság okozta nehézségek miatt - egy kiváló technológiához, amellyel később a saját piaci szerepét erősítheti.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!