A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) legfrissebb statisztikája szerint márciusban nem támogatott - vagyis olyan - munkahely, ami a piac, a vállalkozások saját munkaerőigénye alapján jött létre, 22 273 volt. Ez a februári adatot 35 százalékkal, az egy évvel korábbit pedig 94-gyel haladja meg. Viszont, ami talán még ennél is fontosabb, hogy ilyen sok új munkahelyet a piac 2008 októbere óta nem hozott létre. Vagyis megint újabb nyomatékot nyert a kijelentés, miszerint éledezik a magánszféra munkaeőpiaca is. Az NFSZ szerint egyébként a legnagyobb munkaerő-kereslettel Budapest rendelkezett, de 1000 fő feletti volt a betölthető álláshelyek száma Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Zala és Bács-Kiskun megyékben is. Ezek az állások elsősorban egyébként tehergépkocsi-vezető, mechanikaigép-összeszerelő, egyéb szolgáltatási és szállítási, egyszerű ipari és bolti eladó foglalkozásokra vonatkoztak.
A nem támogatott állások mellett 57 793 új támogatott munkahely is született márciusban, ami több mint 42 ezerrel több a februárinál. Ez pedig azt is jelenti, hogy elindult a "hagyományos" közfoglalkoztatás is, hiszen ennek 92,5 százalék csak közmunkás pozíció volt.
Így összesen az év harmadik hónapjában tehát 80 068 új munkahely jött létre, ami a februárinak több mint 152 százaléka. Az egy évvel korábbi szintet viszont nem éri el most ez a volumen, mivel akkor egyetlen hónap alatt 141 ezer munkahely "született" a berobbanó közmunka miatt. Idén elképzelhető a korábbinál nagyobb fokozatosság az állami munkahelyteremtésben.
Megint csökkent az álláskeresők száma
Márciusban közel 12 ezerrel 431 ezerre mérséklődött a nyilvántartott álláskeresők száma, ami az előző évi állapotnál 190 ezerrel alacsonyabb. A jelentős éves bázisú differencia mögött a téli közfoglalkoztatás hatása rejtőzik.
Ráadásul, ha megnézzük az álláskeresők kategóriák szerinti változását, ezúttal minden csoport hozzá tudott járulni a havi csökkenéshez - még ha csupán néhány száz fővel is, mint például a pályakezdők vagy a diplomások. Körükben ugyanis mindössze 2-300-zal lett kevesebb az állás nélküli regisztráltak száma egy hónap alatt.
Ha azonban az arányokat nézzük, akkor érdemi elmozdulás nem történt márciusban: az álláskeresők 28,6 százaléka továbbra is tartósan állás nélkül van. Az ellátás nélküliek aránya pedig némileg emelkedett, 54,9-ről 55,3 százalékra, de ez nem számít a legrosszabbnak, hiszen januárban 56 százalékot tettek ki.
mfor.hu