Mindezek alapján pedig készítsünk interjúvázlatot, amelyet minden felvételi beszélgetéskor kitöltünk.Minél praktikusabb, maximum 10-15 perc alatt kitölthető interjúsémát készítsünk!
Annyi szempontot írjunk bele, amennyit egy pillantással átlátunk!
Az anyagokat kezeljük bizalmasan, a személyi anyagokra vonatkozó szabályok szerint! Az adatvédelmi szempontok és a személyiségi jogok védelme ezekre az írásokra is vonatkozik.
Fogalmazásunk legyen tömör, lényegre törő. Egy-egy mondatot, vagy egy-egy szót idézhetünk a jelölttől, ez mindig informatív. Amikor a saját benyomásainkat írjuk le, azt támasszuk is alá. Például a jelölt olyan benyomást kelt, mintha határozatlan lenne. Akkor írjuk le, hogy ez milyen helyzetben fordult elő. Rá fogunk jönni arra a konkrét mozzanatra, ami erre utalt. Esetleg túlságosan hangsúlyozta a csoportos döntés jelentőségét, vagy a felettesek segítségnyújtásra való igényét.
Eleinte írjuk le, hogy mit csinált, mit mondott (például, hogy gyorsan vált szempontot, amikor az interjút készítő vált). Az idők folyamán ennek alapján körvonalazódik, kialakul a közös nyelvhasználat. Hamarosan tapasztalni fogjuk, hogy egy-egy fogalom ugyanazt jelenti majd számunkra és a kollégáink számára is.
Mindez tehát segít a munkahelyi kultúra és a közös szempontrendszer kialakításában. Elősegíti, hogy a jelöltek ne véletlenszerűen kerüljenek be a rendszerbe. Mindezekkel együtt pedig az információáramlást biztosítja. A nagyobb szervezetekben kiküszöböli annak lehetőségét is, hogy elsikkadjon, ha valaki már sokadjára jelentkezik. A kezdetben befektetett többletmunka a későbbiek során bőségesen megtérül. Ami addig hosszadalmas, nyúlós megbeszélésekhez vezetett, az tartalmas, de mégis rutinszerűen lefuttatható folyamattá válik.
Szirmay Ágnes
Közös szempontrendszer
A többlépcsős interjúsorozatok nehezen kikerülhető - és a jelölteket komoly mértékben frusztráló - eleme, amikor a kérdezők közötti kommunikáció hiányából fakadóan ugyanazok a kérdések hangzanak el újra és újra.