A globális pénzügyi és gazdasági válság terheit elsőként és érezhetően a munkavállalók fizetik meg – mondta egy szerdai sajtótájékoztatón Pataky Péter. Az MSZOSZ elnöke szerint a szövetséghez tartozó – elsősorban a feldolgozóiparban tevékenykedő – dolgozók 20-30 százalékos jövedelem-visszaesést vállaltak egyebek között a munkaidő-, illetve műszakszámcsökkenés és a leállások következtében.
Vitába szállnak a kormány javaslataival
Az MSZOSZ egyúttal hiányolja a munkáltatói felelősséget, a tulajdonosi és menedzseri hozzájárulást az ügyek rendezéséhez. Szerintük a válságból való kilábalás, a gazdaság és a foglalkoztatás növekedésének beindítása közös felelősségünk, amiből a munkaadóknak is ki kell venniük a részüket.
Pataky Péter elmondta: több ponton nem értenek egyet a kormány és a munkáltatók tervezett intézkedéseinek eszközeivel, hatásaival. (Utóbbiak elképzelése megegyezik a Reformszövetségével). Úgy véli: a kabinet csomagja a terheket alapvetően a dolgozókra teszi, ezen belül is az átlagosnál alacsonyabb jövedelmű munkavállalókra. Kedvező helyzetbe hozza viszont az átlagnál magasabb jövedelműeket, és továbbra sem éri el az adózás alól kibújókat.
Az MSZOSZ szerint az átlag alatti jövedelműek nettó keresete csökkenne az alsó adókulcs növelésével. Ezért azt kérik, hogy az adókulcsok ne növekedjenek, cserébe az alsó sáv határát kevésbé emeljék fel. Amennyiben mégis növelik a kulcsokat, akkor az alacsony jövedelműeket nem adójóváírással kellene kompenzálni, hanem egy százalékos járulékcsökkenéssel.
Háromkulcsós adótáblát javasolnak
Az érdekképviseleti szerv azt javasolja, hogy a kétkulcsos helyett háromkulcsos adótáblát vezessenek be 18-26-36 százalékos kulcsokkal, és 1700-3000 forintos sávhatárokkal, vagy 19-28-38 százalékos kulcsokkal és 1700-3000 forintos sávhatárokkal. Utóbbi esetben a különadó és az adójóváírás változatlan maradhatna, de a munkavállalók járuléka egy százalékkal csökkenne.
Az MSZOSZ ragaszkodik a munka világához kapcsolódó kedvezmények teljes körének megtartásához. Figyelmeztetnek: a cafetéria-rendszer bármilyen adóztatásával ezeket a juttatásokat csökkentett mértékben vagy egyáltalán nem kapnák meg a továbbiakban a munkavállalók.
Emellett szükségesnek tartják, hogy a legfontosabb élelmiszerekre, a háztartások által használt energiára és egyes munkaigényes szolgáltatásokra vezessenek be kedvezményes, 15 százalékos kulcsot.
Változtatnának a magánnyugdíj-pénztári rendszeren
A szakszervezeti szövetség javaslatai között szerepel az is, hogy szüntessék meg a magánnyugdíj-pénztári kötelező belépést, illetve teremtsék meg a visszalépés lehetőségét. Erre azért lenne szükség szerintük, mert a pénztárak jelentős veszteséggel kezelik a törvény által előírt mértékű befizetéseket tagjaik számára. Hangsúlyozzák: az önként vagy kötelezően belépők többsége kisebb nyugdíjra számíthat, mint amit az állami nyugdíjrendszerből kapott volna.
Az MSZOSZ szerint a válság kezelésében a bankoknak is tevékenyen részt kell vállalniuk. Támogatnak minden olyan intézkedést, amely a foglalkoztatás megtartását vagy növelését célozza. Ugyanakkor elleneznek minden olyan lépést, amely a legális foglalkoztatásra negatívan hat, mint például az üdülési jegyek és az étkeztetés adómentességének megszüntetése. Emellett ragaszkodnak ahhoz, hogy megmaradjanak a nyugdíj- és egészségpénztári kedvezmények.
A 13. havi nyugdíjjal kapcsolatban tervezett lépések véleményük szerint további igazságtalanságokat szülnének, ami később újabb korrekció igényét veti fel. A nyugdíjrendszer problémáinak megoldására a korhatár-emelés önmagában kevés – vélik. Szerintük ezt egy átgondolt, egyeztetett, hosszú távú és minden elemre kiterjedő nyugdíjreform keretében lehet napirendre tűzni, amely arányosan figyelembe veszi a korhatárt és a ledolgozott időt.
Kovács Zita