2012. december 21. és 2013. december 21. között összesen 387 069-en vettek részt legalább egy közfoglalkoztatási programban - válaszolta a Belügyminisztérium sajtóosztálya az mfor.hu megkeresésére. Ez majdnem 120 ezerrel magasabb szám, mint amennyien 2012-ben vettek részt (261 782-en).
A 2013-as év számaival kapcsolatban korábban több kormányárti tisztviselő is úgy nyilatkozott, hogy a cél 300 ezer ember bevonása a közfoglalkoztatásba. A BM válasza alapján pedig úgy tűnik, ezt jóval sikerült túlteljesíteni, bár arra a tárca is felhívta a figyelmünket, hogy ebben a létszámban már a november elsejétől elindult téli közfoglalkoztatásba bevont személyek is szerepelnek. Már pedig nem hisszük, hogy amikor a 300 ezres célról beszélt Orbán Viktor 2013 elején, már kialakult szándékká formálódott volna az év végi közfoglalkoztatási program.
Mindenesetre a tervet 29 százalékkal sikerült túlteljesíteni. Ami mindennek a költségvetési vonzatát illeti, eredetileg 153,8 milliárd forint volt a Start-munkaprogramra szánt előirányzat, viszont a téli közfoglalkoztatás miatt ezt a keretet növelni kellett. A program bejelentésekor a Nemzetgazdasági Minisztérium arról tájékoztatta portálunkat, a 2013. évi költségvetési előirányzatot 19 milliárd forinttal emelik meg. Így 172,8 milliárd forintos volt az a pénzösszeg, melyet a tavalyi évi közfoglalkoztatással összefüggésben elkölthettek. 2012-ben egyébként még 132 milliárd jutott a közmunkára, ebből tehát az következik, hogy 31 százalékkal nagyobb költségkeretből 48 százalékkal foglalkoztattak több közmunkást.
2014-re egyébként a költségvetés alapján 183,8 milliárd forintos összegből gazdálkodhat a Start-munkaprogram, a cél pedig, hogy "250-300 ezer ember helyezkedjen el a munka világában".
Hogy teljesült a fő cél?
A nagyobb volumenű közfoglalkoztatást a kormány alapvetően egy eszközként használja arra, hogy visszaterelje a munkanélkülieket az elsődleges munkaerőpiacra. (Nem szívesen jelentjük ki, de elvitathatatlan mellékhatása mindennek a statisztikát szépítő hatás is). Éppen ezért érdekes kérdés, hogy tavaly hány közmunkás volt képes az elsődleges munkaerőpiacon elhelyezkedni, mellyel kapcsolatban szintén feltettük a kérdésünket a Belügyminisztériumnak.
Válaszuk szerint a "2013 első félévében kilépettek közül a kilépést követő 180. napon az elsődleges munkapiacon 15 428 fő állt alkalmazásba, ami 11 százalékos részarányt jelent". A tárca magyarázata szerint ezt a féléves periódust a nemzetközi statisztikai metodika indokolja, és 2013 második félévére vonatkozóan majd 2014 második félévében lesz elérhető adat.
Bár ez csak egyféléves adat, az már mindenképpen látszik, hogy a 2013-as év egészét tekintve valamivel jobb "sikerarányt" tud majd felmutatni a közfoglalkoztatás a visszaterelés szempontjából, mint az előző évben. 2012 egészében ugyanis 14 730 elhelyezkedő közmunkás volt, ami a teljes résztvevői szám 5,6 százalékát jelentette. Így ha feltételezzük, hogy a 2013 második félévi teljesítménye sem lesz rosszabb, vagyis legalább 15 ezer közmunkás talál magának munkát a versenyszférában, akkor az elhelyezkedési arány 7,9 százalék lehet.
A kedvezőbb arányszám kialakulását egyébként az is segíthette, hogy 2013-ban az elsődleges munkaerőpiac már az éledezés jeleit mutatta. Hiszen ha nem is kiugró mértékben, de az előző évihez képest hónapról hónapra valamivel több új munkahelyet hozott létre a piac önerejéből.
Székely Sarolta
mfor.hu