A benyújtott módosító javaslatok szerint területi szempontok alapján is differenciálni fogják az elvárható béreket, vagyis más lesz a minimálisan bevallandó bér a fővárosban és az egyes megyékben, míg a lista jelenleg csak a foglalkozás és az életkor szerint differenciál.
Emellett nem az aktuális, hanem az egy évvel azelőtti lista lesz a mérvadó. Az egyéni vállalkozók és a társaság személyes közreműködő tagjai esetében is lesz némi változás és pontosítás a korábban tervezetthez képest. Így az összevont adóalap, vagyis az adótábla szerint kell adót fizetni az ilyen típusú jövedelmek után. Ez ötmillió forintig 17, afölött pedig 32 százalékos adót jelent. Ezzel együtt jár, hogy e bevétel után érvényesíteni lehet az adójóváírást, amitől eddig elestek az érintettek. Persze hátránya is lesz az átalakításnak, hiszen az összevont adóalap után egészségügyi hozzájárulást is kell fizetni, ami ráadásul 11 százalék helyett 27 százalék lesz jövőre. Ezt kismértékben korrigálja, hogy a tételes egészségügyi hozzájárulás megszűnik, és természetesen az is, hogy öt százalékponttal alacsonyabb lesz a tb-járulékok mértéke a jövedelem teljes összegére.
A díjazásnak igazodnia kell az ÁFSZ listájához, vagyis ez sem maradhat a minimálbér szintjén. A módosító javaslat azt a problémát is kezeli, ha a vállalkozás többféle tevékenységet is végez - az egyes tevékenységekhez eltérő elvárható jövedelem kapcsolódik, vagyis nem mindegy, melyik alapján állapítja meg a vállalkozó a közreműködés díját. Az irányadó ebből a szempontból a fő tevékenység lesz. Ha a magánszemély több cégben is közreműködő, csak egy társaságban kell az új szabályok szerint eljárni, vagyis a tevékenységre jellemző kereset alapján megállapítani a jövedelmet. Az új szabályokat annál a cégnél kell alkalmazni, ahol a tevékenységre jellemző kereset a legmagasabb, írja a Napi Gazdaság.