A gyors reagálású - három revizorból és egy pénzügyőrből álló - egységeket még 2005. augusztus elején állították fel a feketegazdaság elleni harc indokával. Mobiltelefonnal, laptoppal felszerelkezve - a központtal és egymással is összeköttetésben -, gépkocsival járják az országot, s ellenőrzik az áruk beszerzéséhez és értékesítéséhez kapcsolódó adókötelezettségek betartását, leltároznak, vizsgálják a nyugtaadást. Nemcsak a kijelölt adózónál végeznek ellenőrzéseket, hanem az áru útját végigkövetve mind a beszerzési, mind az értékesítési oldalon szereplő adóalanyokat felkeresik, igyekeznek kiszűrni a fiktív számlákat, a fantomvállalkozásokat.
A rapid csapatok egy időben több helyen (akár egy adózó több telephelyén) jelennek meg, így nagyobb eséllyel fülelik le a jogsértő tevékenységet végzőket, illetve az értékesítési láncolatokat is azonnal nyomon tudják követni. Ezen túlmenően működésük információval szolgál az APEH és a vám- és pénzügyőrség egymás közötti és szervezeten belüli munkamegosztásának modellezéséhez - tájékoztatta a Világgazdaságot az adóhivatal.
Sikerüket jelzi az is, hogy az eddigi nyolcról év elején tizenkettőre nőtt a gyors reagálású csapatok száma. Fennállásuk másfél éve alatt 3500 vizsgálatot végeztek az "APEH-kommandók", az ellenőrzések a tevékenységek széles spektrumát érintették. Ezek során mintegy hetvenezerhologram nélküli CD-t, DVD-t, valamint MP3-lejátszót foglaltak le a szerzői vagy ahhoz kapcsolódó jogok megsértése miatt. A nyugtaadási kötelezettség ellenőrzése önállóan, önmagában nem feladata a csapatoknak, azokat elsősorban az árueredet-vizsgálatok előtt, a "pult alatti" árukkal összefüggésben végzik. A nyugtaadási kötelezettséggel kapcsolatosan eddig végrehajtott nyolcszáz ellenőrzésből mintegy 350 esetben bukkantak hibára, hiányosságra.
A gyors reagálású brigádok jelzésére közvetlenül indított 250 ellenőrzés csaknem harminc százaléka állapított meg adóhiányt. Az APEH tájékoztatása szerint ennek összege 4,6 milliárd forintra rúg, ehhez további 290 milliós adóbírság, 2,8 milliós mulasztási bírság és 42 milliós késedelmi pótlék kapcsolódik, számol be a Világgazdaság.