A válság kezdete óta a magyar médiapiacon az online lapok hullottak a legnagyobb számban, akiknek nem voltak elegendő tartalékaik, azok már lehúzhatták a rolót.
Zoom.hu, Zona.hu: az első áldozatok
A Zoom.hu tulajdonosa tavaly áprilisban jelentette be, hogy alig egy évnyi működés után megszűnik a lap. Tarjányi Péter egykori tulajdonos a megszűnéskor az indokok között említette a gazdasági válságot, illetve a közelgő választásokat. Nem akarta ugyanis, hogy a nagy összegeket elköltő pártok részéről kísértések érjék a magát függetlennek valló lapot. A Zoom munkatársainak egy részét elbocsátották, másoknak pedig különböző lapoknál ajánlottak munkát.
Néhány hónappal a bezárás után a hvg.hu úgy értesült, hogy a Zoom kiadója legalább 44 millió forintos tartozást hagyott maga után, amit a hitelezők próbáltak bevasalni a cégen.
Néhány nappal a Zoom megszűnése után lehetett először hallani arról, hogy a Zona.hu portál is bajba kerülhet. A lapot szintén egy évvel korábban alapították azok, akik otthagyták a Magyar Hírlap szerkesztőségét, vagy az új tulajdonos, Széles Gábor nem kívánt velük együtt dolgozni.
A 4,4 millió forint tőkével alapított Zóna Média Kft. mögött egy kilétét titkoló üzleti angyal állt, aki mintegy százmillió forintot invesztált korábban a társaságba. Az oldal még ma is elérhető az interneten, hivatalosan nem is jelentették be a megszűnését, de tavaly áprilisban frissült utoljára.
A Hírsarok a Pannon költségcsökkentésének esett áldozatul
A Pannon 2008 nyarán indította a hirsarok.hu portált, melyet Magyarország legkedveltebb kezdőlapjává akartak tenni. Az újság végül tavaly szeptember 30-án szűnt meg, miután a telefonszolgáltató arra a következtetésre jutott, hogy a jelen gazdasági környezet és annak a médiapiacra gyakorolt hatása nem kedvez az ilyen irányú befektetéseknek.
Ennek eredményeként döntött úgy a Pannon vezetősége, hogy megszünteti a portál működését. Ezzel párhuzamosan felszámolja a site működésére létrehozott Step Ahead Kft-t. A lépés következtében 11 újságíró veszítette el az állását. Az mfor.hu információi szerint a Pannon több százmilliót bukott egy év alatt a Hírsarok működtetésén.
Az online lap bezárásával egyidőben állítólag több kiegészítő tevékenység is mérlegre került a Pannonnál, így az elmúlt időszakban a cég kiszervezte a djuice márkáját, valamint beszüntette MobilTv-szolgálatatását. A vállalat idén februárban bejelentette azt is, hogy kétszáz dolgozójától megválik, ez is azt mutatja, hogy a Hírsarok az általános költségcsökkentés áldozata lett.
Lennének vásárlók is
A megszűnések mellett van olyan is, aki terjeszkedne a magyar online piacon. A Ringier például két-három online szolgáltató megvételéről folytat tárgyalásokat - mondta az mfor.hu kérdésére április közepén Christian Unger, a Ringier Csoport elnök-vezérigazgatója.
A lapcsoport vezére konkrétumokat még nem kívánt elárulni, csak annyit jelentett ki, hogy ha gyorsan akarnak nőni a digitális üzletben, akkor ahhoz akvizíciók kellenek. A tervek szerint az Axel Springerrel történő egyesülés miatt az idei év még nyugodtabb lehet a Ringier számára, utána azonban "begyújtják a rakétákat".
Menedzsment Fórum