3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2012 negyedik negyedévében a magyar munkaerő egy órányi költsége volt az egyik, mely a legnagyobb mértékben drágult előző év azonos időszakához képest.

Az uniós statisztikai hivatal pénteken tette közzé a negyedik negyedévre vonatkozó számait a munkaerőköltséget változásáról. A statisztika mind a bér, mind pedig nem a bérjellegű költségeket figyelembe veszi, így az eurózóna és a teljes Unió átlagában is egyaránt 1,3 százalékkal emelkedett az egy órára jutó munkaerőköltség előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a bérjellegű terhek mindkét viszonylatban 1,4 százalékkal növekedtek, az egyéb terhek az eurózónában 1, az EU27-ben 1,2 százalékkal emelkedtek.

Ha megnézzük a statisztika szerint Magyarországon milyen változás következett be, akkor a bérjellegű költségek 4,6, az egyéb terhek pedig 6,3 százalékkal lettek magasabbak 2012 utolsó negyedévében. Ez összevonva végül 4,8 százalékos egy órányi munkaerő-drágulást eredményezett, aminél magasabbat nem sokat találni.

A rangsorunk összeállítása után kiderült, hogy a magyar 4,8 százalékos éves drágulás a negyedik legmagasabb az Unióban. Ennél nagyobb drágulást csak Bulgáriában (5,1 százalék), Észtországban (6,7 százalék) és Romániában (7,6 százalék) regisztrált a statisztikai hivatal. Ebből pedig már arra is következtetni, hogy a visegrádi országok körében a magyar munkaerő drágult leginkább. A versenyhátrány ráadásul jelentősnek is nevezhető, hiszen a négy ország közül a második legnagyobb mértékben utánunk a szlovák munkaerő egy órája drágult, mégpedig 3 százalékkal (1,8 százalékpontos differencia). A lengyel 1,8, a cseh pedig 1,4 százalékkal került többe a tavalyi negyedik negyedévben.

Mindezekkel szemben volt olyan ország is az Unióban, ahol egyenesen csökkenést regisztráltak. A spanyol munkaerő egy órája 3,4, a szlovéné pedig 2,1 százalékkal lett olcsóbb 2011 utolsó három hónapjához viszonyítva. Cipruson, Máltán és Olaszországban pedig mindössze fél százalék körüli drágulást regisztráltak.

Érdemes még kitérni a versenyszektor adataira is, mely esetben hazánkban a bérjellegű kiadások 6,3, a nem bérjellegűek pedig 7,5 százalékkal emelkedtek az Eurostat szerint. Ez összesítve 6,5 százalékos drágulását eredményezték az egy órára jutó munkaerőnek, ami azt is jelenti egyben, hogy ez a második legmagasabb változás. Ennél nagyobb mértékben csak az észt versenyszektor egy órára jutó munkaerőköltsége emelkedett 2012 utolsó negyedévében. A visegrádi ország esetében egyébként a szlovák versenyszektorra 2,6, a lengyelre és a csehre egyaránt 1,9 százalékos drágulást közölt a statisztika.

Az Unióban az egyik legelőnyösebb változás Máltán következett be, ahol a munkaerőköltség egy órára 0,9 százalékkal lett kevesebb, míg a szlovén munkaerő 0,7 százalékkal lett olcsóbb.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!