4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy kisrészvényes megtámadta a közgyűlési határozatot.

Jobb az, ha az aktív politikusnak nincs működő vállalkozása, ez tisztább helyzetet teremt - mondta valamivel több egy éve egy interjúban Gyurcsány Ferenc. A volt miniszterelnök - aki jelenleg a Demokratikus Koalíció (DK) elnökje - neki is látott a cégbirodalma átszervezésének. A nevéhez köthető Altus csoport tanácsadással foglalkozó vállalkozását a felesége, Dobrev Klára vette át. Értékesítették a Béta-Roll Zrt.-t, majd ősszel sor került a Mosonmagyaróvári Timföld és Műkorund Zrt. (MOTIM) eladására is.

Év végére tehát teljesült az ígéret, Gyurcsány személyesen már nem vesz részt az egykori céghálózat irányításában, az érdekeltség több darabjától megváltak, a családi tulajdonban maradt üzlet pedig a feleség felségterülete lett.

Gyurcsány Ferenc. Problémák akadtak a közgyűlésen 

A cégpapírok azonban arról tanúskodnak, hogy mégsem sikerült elvarrni minden szálat. A cégnyilvántartásban továbbra is szerepel Dobrev Klára neve a MOTIM felügyelőbizottsági tagjai között. Amikor erről kérdeztük Gyurcsányt, azt mondta, hogy a cég eladásakor a korábbi tisztviselők lemondtak, az erről szóló döntés átvezetéséről pedig a MOTIM új irányítóinak kellett volna gondoskodniuk. Azt ígérte, utánanéz annak, hogy miért nem történt még meg a változások bejegyzése.

Néhány nap múltán levelet kaptunk tőle, amihez egy 2017. április 11- keltezésű cégbírósági végzést csatolt.

Ebből az derül ki, hogy nem ment simán a MOTIM tulajdonoscseréje, ugyanis az egyik kisrészvényes megtámadta a változásokról döntő tavaly év végi közgyűlés határozatait.

A közgyűlés a személyi változásokkal egyetemben a papír alapú részvények demateralizációjáról is határozott. A kisrészvényesnek ez azonban nem volt elfogadható. Nem a távozó, illetve az érkező tisztségviselők személyével szemben voltak tehát fenntartásai, a demateralizációval volt gondja. Azon az állásponton volt, hogy a papír alapú részvények lecserélése nem kívánt magas költséget okozna a kisrészvényeseknek: bankszámkát kell nyitni, utána fenntartani, és a papír alapú részvények megsemmisítésének is költsége van.

Az alapszabály ilyen értelmű módosításáról szerinte a közgyűlés csak egyhangú határozattal dönthetett volna. Ezzel szemben az előterjeszett két határozati javaslatot 12 125 781 darab részvény képviselője támogatta, míg 4506 részvény birtokosa leszavazta azt, illetve tartózkodott a szavazáskor.

A Győri Cégbíróság végzésből ugyanakkor kiderül, hogy a közgyűlést levezető elnök megállapítása szerint a napirendben felsorolt ügyekben háromnegyedes szótöbbséggel lehetett határozatot hozni. A kisrészvényes ennek ellenére 2016. december 7-én úgynevezett keresettel érvényesíthető kérelemmel, törvényességi felügyeleti eljárásban megtámadta a közgyűlési határozatokat a cégbíróságon, kérve a változásbejegyzési kérelem elutasítását. Pert ugyanakkor nem kívánt indítani, erről nyilatkozatot is tett, miután tájékoztatták őt a lehetőségekről. Eredeti kérelmét viszont 2017. január 12-én ismételten benyújtotta.

Pedig jobban járt volna, ha megfontolja a cégbíróság tájékoztatását. A kérelmét ugyanis most elutasították, arra hivatkozva, hogy nincs helye törvényességi felügyeleti eljárásnak, ha az arra vonatkozó igény a törvény által meghatározott perben vagy más polgári perben érvényesíthető. Mivel a kérelmező igényét keresettel érvényesíthette, ezért a bíróság az ugyanarra irányuló törvényességi felügyeleti eljárás iránti kérelmet érdemi vizsgálat nélkül elutasította.

Mindez pedig azt jelenti, hogy a végzés alapján Dobrev Klára - és így a Gyurcsány-família - 2017. április 11-től papír szerint is végleg levált a MOTIM-ról. Illetve ez így nem teljesen pontos, mert a végzés ellen még fellebbezés nyújtható be a Győri Ítélőtáblához. Erre a végzés kézbesítésétől számított 15 nap áll rendelkezésre, vagyis ezekben a napokban lejár a határidő.

A MOTIM eladására tavaly szeptemberben került sor, Gyurcsány Ferenc elmondása szerint a ma már barátnak tekintett Gerezdes-család és köre vette át a céget. A vállalat 2015-ös nettó árbevétele 4,28 milliárd forint volt, adózás előtti eredménye pedig közel 129 millió forint (a 2016-os adatok még nem ismertek). A jegyzett tőkéje 1,217 milliárd forint a hatályos cégadatok szerint.

Baka F. Zoltán

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!