4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Igaz, hogy uniós szinten egész szépen bővült tavaly a foglalkoztatottság hazánkban a 20-64 évesek körében, a távlati célokat és az eddigi előrehaladásunkat nézve igencsak rosszul állunk. Bezzeg Csehország...

Az Európai Unió statisztikai hivatala közölte a 2013-ra vonatkozó foglalkoztatottsági rátákat a 20-64 évesek körében. Ez alapján hazánkban 63,2 százalékos volt a foglalkoztatottság tavaly az előző évi 62,1 után. A változást tekintve előkelő helyen állunk, hiszen az 1,1 százalékpontos növekedés a 6. legmagasabb a tagállamok körében, a ráták alapján készült rangsorban viszont semmire sem mentünk vele. Akárcsak 2012-ben ugyanúgy tavaly is az ötödik legalacsonyabb volt a foglalkoztatottság a vizsgált korcsoportban. Mögöttünk már csak Olaszország, Spanyolország, Horvátország és Görögország áll egyaránt 60 százaléknál is kisebb foglalkoztatottsággal.

Ennek ellenére a felsorolt négy ország közül egyedül Spanyolországban és Görögországban rosszabb ténylegesen a helyzet a hazaihoz képest.

Az Európai Unió 10 évre szóló stratégiája, az Európa 2020 ugyanis a foglalkoztatás terén is elérendő célokat határozott meg a tagállamok számára. Vagyis ez alapján Magyarországon 2020-ban 75 százalékosnak kellene lennie a foglalkoztatottság mértékének a 20-64 évesek körében. Ha a tavalyi adatot ehhez viszonyítjuk, akkor nyilvánvalóan meglehetősen rossz a helyzetünk, hiszen rengeteget kell még ledolgozni az előttünk álló 7 év alatt.

Jelenleg ugyanis 11,8 százalékpontos az elmaradásunk a távlati célhoz képest, a jelen és a felvázolt jövő között ennél csak 3 országban nagyobb a differencia: Bulgáriában, Spanyolországban és Görögországban, sorrendben 12,5, 15,8 és 16,8 százalékponttal. Bár eleinte szerkesztőségünkben néhányan szkeptikusak voltak, létezik olyan tagállam, mely már most teljesítette a 2020-ra kitűzött célját. Nevezetesen Málta tavalyi 64,9 százalékos foglalkoztatottsága kereken 2 százalékponttal magasabb a megjelölt célnál. És bár csak egy hajszállal, 0,1 százalékponttal, de mégis magasabb a tavalyi 77,1 százalékos ráta a Németország számára kitűzött stratégiai célnál. Az uniós átlag egyébként tavaly 68,3 százalék volt, ami a 75 százalékos tervtől még 6,7 százalékpontos elmaradást mutat.

Magyarországra visszatérve érdemes leszűkíteni a vizsgált országok számát a visegrádi négyekre, így ugyanis nagyon jól látszik, hogy az uniós csatlakozásunk óta eltelt időben mennyire gyengén is teljesítettünk.

2004-ben 62 százalék volt a foglalkoztatási ráta a 20-64 évesek körében, vagyis azóta mindössze 1,2 százalékpontos növekedést sikerült elérni. Ezzel szemben a másik három ország - ha esetenként csak kevéssel is, de - jobban növelte a foglalkoztatottságot. Hozzánk hasonlóan gyengécske a foglalkoztatásbővülés mértéke Szlovákiában, miközben a cseh 20-64 évesek körében 2,4, a lengyeleknél pedig 7,9 százalékponttal lett magasabb a foglalkoztatottak aránya 2004 óta.

Ahogy az jól látszik egyébként, a 4 ország közül hazánk az, amelyik a leginkább le van maradva a célhoz képest, a már korábban említett 11,8 százalékponttal. Ezzel szemben a csehek már a célegyenesben vannak, hiszen mindössze 2,5 százalékpontos foglalkoztatásbővülésre van szükség, őket a lengyelek követik 6,1 százalékpontos differenciával (nekik "csak" 71 százalékot határoztak meg). És majdnem annyira sokat kell tenni a tervek megvalósítása érdekében Szlovákiában, mint nálunk, hiszen az ő elmaradásuk 10 százalékpontos. 

Az eltelt 10 év foglalkoztatottságának alakulása minden bizonnyal másabb lefutású lett volna, ha nincs a 2008-as pénzügyi válság, mely láthatóan minden visegrádi országban okozott kisebb-nagyobb nehézségeket. A krízis ugyanis értelemszerűen megtörte a korábbi lendületes növekedési (hazánk esetében kvázi stagnáló) trendet, majd a 2010-ig tartó problémás, szűkös munkalehetőségeket kínáló időszak végeztével újra a foglalkoztatásbővülés jelei mutatkoznak. A helyzet 2004-hez képest annyit változott, hogy míg akkor a szlovákokkal egész hasonló számokat tudtunk felmutatni, Lengyelország pedig mögöttünk "tanyázott", utóbbi a 2008-at megelőző időszak dinamikájának és a válságra kevésbé érzékeny munkaerőpiacának köszönhetően minket már megelőzött.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!