A 2014. május-december közötti időszak közfoglalkoztatási kérdéseiről szóló kormányhatározatban rögzítik, hogy a közfoglalkoztatásért felelős miniszter jelentése szerint jelenleg is folyamatban van 200 ezer ember napi 8 órás közfoglalkoztatása. Ezzel együtt a kormány felkéri a közfoglalkoztatásért felelős minisztert, hogy a közfoglalkoztatás 2014. évi céljainak teljesítése érdekében havi átlagban 200 ezer ember 2014. december 31-ig történő folyamatos, napi 8 órás közfoglalkoztatását biztosítsa.
Ezen túlmenően a közfoglalkoztatásért felelős miniszternek fel kell mérnie, hogy milyen reális igény van a havi átlagosan 200 ezernél több közfoglalkoztatottra. A többletlétszám foglalkoztatására tervezetet kell készítenie, és ezt július 15-ig be kell mutatnia a kormánynak. Mindezek megvalósításához szükséges többletforrásokra ugyancsak július 15-ig kell javaslatot tennie.
A kormány felkéri továbbá a közfoglalkoztatásért felelős minisztert, hogy július elsejéig vizsgálja meg a lehetőségét a határozatlan idejű közfoglalkoztatási munkaszerződések és ezek felmondása jogi feltételrendszerének kialakítására - olvasható a kormányhatározatban.
A Fidesz múlt csütörtöki közleményében írt arról, hogy a közfoglalkoztatás folytatódik, sőt a kormány a tavalyinál négymilliárddal többet, összesen 184 milliárd forintot fordít rá. Hangsúlyozták, hogy a májusban megalakuló új Országgyűlés és új kabinet folytatja és továbbfejleszti a közfoglalkoztatást, hogy még több ember találjon helyet a munkaerőpiacon.
A közfoglalkoztatás kapcsán az elmúlt hetekben több sajtóértesülés és ellenzéki nyilatkozat is arról szólt, hogy májustól az önkormányzatoknak vissza kell fogniuk a közfoglalkoztatási programokat, mégpedig forrás, pénz hiányában. Igaz ugyan, hogy a Belügyminisztérium a sajtóértesülésre reagálva is cáfolta az esetet, sőt a minap szintén cáfolattal élt a témával kapcsolatos állításokra, az mfor.hu számokkal bizonyította a BM álláspontját. Az már a költségvetésből is ismerhető tényadat, miszerint idén 183,8 milliárd forintot szántak a közfoglalkoztatásra ellentétben a tavalyi 179,9 milliárddal. (Mindkét összeg tartalmazza már a téli közfoglalkoztatás adott évre eső forrásigényét is.)
A Nemzetgazdasági Minisztérium havi költségvetési tájékoztatói segítségével pedig nagyon könnyen kideríthető, miért is kezelhető komoly fenntartásokkal az "elfogyott a pénz" kijelentés. A részletes adatokból kiderül ugyanis, hogy az első negyedév végéig összesen 52,8 milliárd forintot emésztett fel a közfoglalkoztatási program, ami a teljes keret 28,7 százalékát jelenti. Vagyis még az időarányos szintet is mindössze egy szerény 3,7 százalékponttal haladja meg a valóság.
MTI/mfor.hu