4p

Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára szerint azért nem fogadja el a kiközvetített állást a segélyen élők mintegy tíz százaléka, mert inkább feketemunkával keresi meg mindennapi betevőjét. Az "Út a Munkához" program keretében eddig 80 ezer ember cserélte a rendszeres szociális segélyt állásra, mintegy húszezren viszont visszautasították a felkínált lehetőséget. Az államtitkár úgy véli, az elmúlt hónapokban összességében javult a foglalkoztatási helyzet, a Fidesz szerint viszont csak sikerpropaganda folyik. Az biztos, hogy a március-májusi időszakban gyakorlatilag minden munkaerőpiaci mutató romlást mutatott a KSH adatai szerint.

A rendszeres szociális segélyben részesülő 220 ezer ember közül eddig 80 ezren fogadták el a számukra felkínált állást, ők már munkába is álltak. A segélyezettek tíz százaléka, mintegy húszezer ember viszont elutasította a kilátásba helyezett munkalehetőséget.

Akiknek a feketemunka jobban megéri

Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára az mfor.hu kérdésére elmondta: ennek valószínűleg az az oka, hogy utóbbiak inkább a feketemunkát választják. Egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy ők kiesnek a segélyezési rendszerből, azaz az elutasítást követő hónaptól semmilyen szociális segélyben sem fognak részesülni. (Ez egyben azt is jelenti, hogy a jövőben kizárólag feketemunkából vagy egyéb módon tartják el magukat – a szerk.)

A szociális segély összege eddig átlagosan 28 ezer forintot tett ki. A rendelkezésre állási támogatás - ezt akkor kapja a segélyezett, ha vállalna munkát, de még nem találtak neki - 28 500 forint. A munkával elérhető bevétel ennél jóval nagyobb: szakképzettséget nem igénylő munka esetén a minimálbér, azaz 71 500, szakképzettséget igénylő munkakörök betöltésekor pedig 87 500 forint.

Az "Út a munkához" program hivatalos célja, hogy munkához juttassák a rendszeres szociális segélyben részesülő, munkaképes lakosságot - jelentős részüknél ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy erővel (a segély megvonásának kilátásba helyezésével) próbálják őket "visszaráncigálni" a legális munka világába.

47,9 milliárd forint munkahelymegőrzésre

Simon Gábor a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón kitért a munkahelymegtartást célul kitűző programokra is, amelyekre a kormányzati szervek hazai forrásból összesen 17,9 milliárd forintot fordítanak. Ezen belül az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány 7,2 milliárd forintos pályázati keretének köszönhetően eddig közel 33 ezer munkahelyet őriztek meg, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal 10 milliárdos keretösszeggel - 491 pályázat támogatásával több mint 1300-ból - 31 ezer munkahelyet védett meg, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium pályázataival pedig 700 millió forintból több mint 4 ezer munkahelyet sikerült megmenteni. Az év eleje óta tartó programok tehát összesen 68 ezer munkahely megtartását tették lehetővé, emelte ki.

Uniós forrásból a kkv-k-nak 20, a nagyvállalatoknak 10 milliárd forint munkahelymegőrzést célzó pályázati pénz áll rendelkezésre. Itt a pályázat benyújtásának határideje december vége, a cégek 2-150 millió forint közötti összegre nyerhetnek el támogatást.        

Az államtitkár szerint az elmúlt időszakban összességében javult a foglalkoztatási helyzet: az elmúlt hónapban csökkent a munkanélküliségi ráta, a foglalkoztatottak száma két hónapja emelkedést mutat, és a csoportos létszámleépítést bejelentő cégek száma is mérséklődik, közölte.

A KSH szerint romlott a helyzet 

A Fidesz viszont úgy véli, csupán sikerpropagandáról van szó. Czomba Sándor, a párt országgyűlési képviselője a napokban kifejtette: egyre elkeserítőbb adatok jelennek meg a gazdaságról, hetente százával dőlnek be vállalkozások, a kormány pedig képtelen kezelni a válságot. 

Ami a tényeket illeti, a KSH egyelőre még csak a 2009. március-májusi adatokat közölte. Ezek szerint ebben az időszakban a 15–64 éves foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 748 ezer volt, 79 ezer fővel kevesebb, mint egy évvel korábban. Az erre a korcsoportra számított 55,3 százalékos foglalkoztatási ráta az előző év azonos időszakához viszonyítva egy százalékponttal csökkent.

A 15–74 éves munkanélküliek 410 ezres létszáma az egy évvel korábbihoz képest 88 ezer fővel emelkedett, a munkanélküliségi ráta pedig 9,8 százalékon állt, ami 2,1 százalékponttal magasabb, mint 2008 azonos időszakában.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!