3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Részmunkaidős foglalkoztatással s normaemeléssel védték ki a kisebb cégek a minimálbér-emelés miatti tehernövekedést, ám ezt a munkaügyi ellenőrök még a helyszínen is ritkán tudják bizonyítani.

Az esetek zömében a szerződéseket közös megegyezéssel módosítják a foglalkoztatók. A felügyelet szerint a munkáltatók zöme eleget tesz az előírásoknak.

Mindössze 265 munkáltatónál, a vizsgált 6748 foglalkoztató mintegy 4 százalékánál tapasztalt a minimálbér-emeléssel összefüggő szabálytalanságot célvizsgálata során az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) -- tájékoztatta lapunkat a hivatal. A január 1-je és március 15-e között végzett ellenőrzés adataiból azt a következtetést vonta le a felügyelet, hogy a munkáltatók többsége eleget tett a minimálbérrel kapcsolatos előírásoknak. Ugyanakkor megjegyzik: az ellenőrök ennél több esetben sejtettek szabálytalanságot, amit viszont nem tudtak bizonyítani. A "gyanús" cégek a jövőben újabb ellenőrzésekre számíthatnak. A 40 ezer forintra emelt minimálbér miatti tehernövekedést a cégek két módon előzhették meg: módosították a munkaszerződést, és a korábban teljes munkaidőben foglalkoztatott alkalmazottat az idén már csak részmunkaidőben, azaz hat órában foglalkoztatják; a teljesítményalapú díjazásnál pedig a normát emelték.

A szerződésmódosítás az esetek zömében közös megegyezéssel jött létre, hiszen a munkavállalónak is az az érdeke, hogy a cég továbbra is megmaradjon -- kommentálta a Világgazdaságnak Várkonyi Júlia, az Ipartestületek Országos Szövetségének (Iposz) szakértője az eredményeket. Hasonlóan vélekedik Zara László, a Magyar Adótanácsadók Országos Egyesületének elnöke is. Mint mondta, nagyon nehéz az ilyen eseteket bizonyítani. A munkavállalókat azért lehet rábírni a szerződésmódosításokra, mert a munkaadók a bér egy részét "zsebbe", láthatatlan jövedelem formájában fizetik a munkavállalóknak. A munkaadóknak volt idejük felkészülni a jogszabályváltozásra, s a törvényes lehetőségekkel élve időben kivédhették az esetleges tehernövekedést, és csak a figyelmetlen vagy hanyag vállalkozók körében fedezhettek fel szabálytalanságot.

Néhány esetben a célvizsgálat normaemelést is megállapított, ez leggyakrabban a konfekcióiparban fordult elő. Az ellenőrök ez esetben is csak feltételezhették, hogy a minimálbér-emelés "káros" hatásait védik ki ilyen formában a cégek, ám bizonyítani ezt sem tudták. A vizsgálat szerint elsősorban a kis- és a közepes vállalkozások között tapasztaltak szabálytalanságot az ellenőrök. E megállapítás sem az Iposz szakértőjét, sem az adótanácsadót nem lepte meg. Az érdekképviseletek már tavaly jelezték, hogy elsősorban a kis cégeket érinti majd hátrányosan a jelentős minimálbér-emelés, hiszen náluk nem kerül sor kompenzációra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!