A növekedés lassul, a beruházás és a fogyasztás azonban gyorsan emelkedik. A megtakarítási hajlandóság, a külkereskedelmi és a fizetési mérleg is romlik.
Az infláció havi indexe várhatóan csak nyáron válik egy számjegyűvé -- áll a GKI Rt. prognózisában. A keresetek és a nyugdíjak az idén nominálisan is gyorsabban nőnek majd, mint tavaly. Az előrejelzés 4 százalék feletti reálkeresettel és ahhoz közeli nyugdíjemeléssel számol.
A kutatóintézet szerint a fogyasztás a tavalyi 3,3 százaléknál jóval gyorsabb mértékben, 5 százalék közeli ütemben nő az idén. A GDP bővülését is 5 százalékra jósolják. Ezt az exportnövekedés ütemcsökkenésével magyarázzák.
Az első két hónap alapján a bruttó keresetek 15,4 százalékkal, reálértékben 4,6 százalékkal emelkedtek. Eddig a versenyszférában 18,8, a költségvetés által finanszírozott területeken csak 12,2 százalékkal nőttek a keresetek. Az idén tovább nyílik a kereseti olló.
Az első három hónapban a pénzbeli megtakarítások kissé a tavalyi alatt maradtak, 141 milliárd forintot regisztráltak. Ez jórészt az inflációs bizonytalanságnak és a hozammal kecsegtető pénzbefektetések hiányának a következménye -- állapítja meg a GKI. A lakosság hitelfelvétele márciusban ismét elérte a tavalyi átlagot. A kiskereskedelmi forgalom az első két hónapban 7,8 százalékkal haladta meg a 2000. január--februárit.
A foglalkoztatottság tartja előző évekbeli dinamikáját, az idén is 1 százalékos növekedést valószínűsít a prognózis. A jelenlegi, 6 százalékos munkanélküliségi ráta tovább csökken 2001-ben.
Növekvő árak, növekvő fogyasztás
Az első féléves inflációs átlag 10 százalék felett lesz -- véli a GKI Gazdaságkutató, az ABN-Amro és a K&H előrejelzése.