3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A német Linde vegyipari konszern növelte árbevételét és üzleti eredményét az idei első kilenc hónapban, és megemelte éves eredmény előrejelzését is - derül ki a Linde által a cég eredmény beszámolójából.

Az idei első kilenc hónapban a csoport értékesítési árbevétele 13,1 százalékkal a 2009-es 8,313 milliárd euróról 9,405 milliárd euróra nőtt. Devizaárfolyam hatásoktól megtisztítva a növekedés 6,5 százalékos.

Üzleti eredményét a 2009-es 1,741 milliárd euróról 23,2 százalékkal 2,145 milliárd euróra növelte a Linde. Az üzleti eredmény az idén is a forgalom növekedésénél nagyobb léptékben növekedett. Az üzleti eredményhányad 190 bázisponttal 22,8 százalékra javult a 2009-es 20,9 százalékról. Az átszervezések 80 millió eurós költségterhét, mint egyszeri rendkívüli tételt leszámítva az eredményhányad 90 bázisponttal emelkedett.

Az eredményesség javulása a Linde HPO (High Performance Organisation) átszervezési programjának sikerét igazolja a közlemény szerint.

Az adó előtti eredmény az idei első kilenc hónapban 1,003 milliárd euró lett, lényegesen, 64,2 százalékkal magasabb az előző év azonos periódusában elért 611 millió eurónál. Az adózott eredmény (nettó nyereség) 64 százalékkal 748 millió euróra emelkedett a 2009-es 456 millió euróról. A kisebbségi érdekeltségek levonása után a Linde részvényesei számára rendelkezésre álló osztalék alap az első kilenc hónapban 698 millió euróra emelkedett az előző évi 417 millióról. Az egy részvényre jutó nyereség így 67,2 százalékkal 4,13 euróra nőtt 2,47 euróról.

A Linde iparigáz üzletágának eredménye az ipari megrendelések gazdasági fellendüléssel együtt járó növekedésével párhuzamosan javult.

Az üzletág értékesítési árbevétele az idei első kilenc hónapban 14,5 százalékkal 7,59 milliárd euróra nőtt a 2009-es 6,629 milliárdról. Összehasonlítható alapon, devizaárfolyam hatásoktól, a földgáz árváltozásától és a konszern szerkezetében bekövetkezett változások hatásától megtisztítva az értékesítési árbevétel 5,7 százalékkal emelkedett.

Az üzleti eredmény 16,6 százalékkal 2,055 milliárd euróra nőtt az előző évi 1,763 milliárdról. Az üzleti eredményhányad 27,1 százalékra javult 26,6 százalékról.

Az üzletág a legnagyobb növekedést a fejlődő térségekben, főként Ázsiában, ezen belül is Kínában, valamint Latin-Amerikában érte el. Az Egyesült Államokban és Európában a növekedés üteme messze elmaradt a fejlődő térségektől.

A gyárépítő és gépipari üzletág értékesítési árbevétele az előző évi 1,677 milliárddal szinte megegyező, 1,674 milliárd euró lett az idei első kilenc hónapban. Az üzleti eredmény viszont 26,9 százalékkal 184 millió euróra javult a szerkezetátalakítási program sikeres alkalmazásának köszönhetően. Az üzleti eredményhányad 8,9 százalékról 11 százalékra javult, ami a szektorban kiemelkedően magas mutatónak számít.

A Linde gázipari üzletágának éves eredmény előrejelzésében relatív értelemben a piaci átlagot meghaladó mértékű növekedésre, abszolút értelemben pedig a 2008-as rekord túlszárnyalására számít.

A gyárépítő és gépipari üzletág eredménye a szektor késleltetett cikluskövető jellege miatt az idén az előző évi szint közelében stabilizálódik.

A Linde közel 48 ezer alkalmazottat foglalkoztat a világ több mint száz országában. 2009-ben a konszern 11,2 milliárd eurós értékesítési árbevételt ért el.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!