4p

A szektor szereplői idén még csökkenő ütemű visszaesést várnak a magyar építőipar teljesítményében - derül ki egy friss felmérésből. A 2006 óta tartó lejtmenet a várakozások szerint talán jövőre érhet véget, de egyelőre nagy a bizonytalanság a folytatást illetően. Mfor.hu-háttér.

A hazai építőipari társaságok további csökkenést várnak az építőipar teljesítményében, bár kisebb mértékűt, mint a megelőző időszakban – derül ki a CEEC Research társaság és a KPMG közös felméréséből. A cégek szerint idén átlagosan 0,6 százalékkal csökkenhet az építőipar teljesítménye, ehhez azonban az kellene, hogy a következő hónapokban látványos javulás jöjjön.

Óvatosan optimisták a cégek

A 2006 óta tartó visszaesés alapvető oka, hogy mind az állami, mind a magánszférából igen kevés megrendelés érkezik az építőipari cégekhez. A 2011-es előrejelzéseikben a társaságok már növekedést várnak, de a bizonytalanság jelentős. „A jövő évi folyamatokat alapvetően a finanszírozás és a piaci kereslet alakulása határozza meg. Döntő lesz, miként alakulnak az állami megrendelések, azaz a nagyobb, infrastrukturális beruházások, míg a lakáspiac kilátásait az befolyásolhatja számottevően, hogyan alakul a lakástámogatás rendszere, illetve a bérlakás-építési program” – hangsúlyozza Rábai György a KPMG ingatlan-tanácsadó részlegének szenior menedzsere.

A 2010-es évre csökkenést prognosztizálnak a cégek saját értékesítésükben is –mivel a cégeknek átlagosan csak néhány hónapra előre van megkötött szerződésük: a magasépítő társaságok 4,6, míg a mélyépítők 3,8 százalékos csökkenést jósolnak az értékesítésben.


A felmérés szerint 2010 első félévében tovább csökkent az építőipari vállalatok üzleti bizalma is. A vállalatuk konkurenciánál sikeresebb alkalmazkodási képességében a megkérdezetteknek csupán 43 százaléka bízik. Hasonló a helyzet a Cseh Köztársaságban és Szlovákiában is, míg Lengyelországban ezen a téren már némi javulás tapasztalható.


Az építőipari társaságok kapacitáskihasználtsága idén tovább csökken, jelenleg 65 százalék körül mozog, ami az építkezési főidényben nagyon alacsony aránynak tekinthető. A tizenkét hónappal ezelőttinél kevesebb megrendelésről a társaságok 59 százaléka számolt be. Azoknak a hónapoknak a száma, amelyekre a társaságoknak előre megkötött szerződése van, a visegrádi négyek közül Magyarországon a legalacsonyabb, átlagosan 3,2 hónap, tehát csak az idény fő része, ami közvetlenül befolyásolja a nagymértékű bizonytalanságot.

Minden megkérdezett építőipari társaságban azt állítják, növekedési lehetőségeik korlátozottak; a legnagyobb problémát a bürokrácia, a munka magas költségei és a saját aktivitásuk finanszírozásához szükséges pénzügyi eszközök hiánya jelenti. Majdnem minden megkérdezett vállalat elégtelennek tartja a megkeresések számát is. A felmérésben részt vevők a következő tizenkét hónap legnagyobb feladatának a működési hatékonyság növelését, valamint az adózás és a finanszírozás (saját tőke vs. idegen források) optimalizálását tartják.

A sor végén kullogunk

Nemzetközi összehasonlításban is gyászos képet mutat a magyar építőipar helyzete, amelynek teljesítménye hazánkban csökkent a legnagyobb mértékben júniusban az adatot szolgáltató uniós országok közül. Negyedéves szinten a Baltikummal és a Balkánnal együtt kullogunk a lista végén, míg a németek, a britek, de már a lengyelek is visszataláltak a növekedés útjára.

Májushoz viszonyítva 2,3 százalékkal csökkent a termelés volumene Magyarországon, miközben a listán szereplő uniós országok többsége már növekedést könyvelhetett el. A lengyelek például 4,5, a szlovákok pedig 1,3 százalékkal tudtak bővülni, az uniós átlag pedig 3,5 százalékos pluszt mutat.

2009 júniusához képest jóval nagyobb, 19,6 százalékos mínuszt kellett lenyelnünk, miközben a románok 5,3, a csehek 4,6, a szlovákok pedig hét százalékos visszaeséssel megúszták a hónapot, a lengyelek pedig tizedével növekedtek. Az uniós országok átlagban 5,4 százalékos bővülést értek el - igaz, az adatot szolgáltató 14 ország közül kilencben mérséklődött a szektor teljesítménye.

Ezzel párhuzamosan a csődhullám is tetőzött: a bedőlt építőipari cégek száma csaknem 16 százalékkal nőtt 2009 első hat hónapjához képest - igaz, a nemzetgazdaság egészében szinte ugyanekkora arányban nőtt a felszámolási eljárás alá vont vállalatok száma.      

Az Opten adatai szerint a negatív tendenciák júliusban is folytatódtak, ugyanis soha nem látott magasságba szökött a havi felszámolások száma. A hetedik hónapban 393 cég került ilyen eljárás alá, ami 35,5 százalékkal - 103 vállalkozással - több, mint egy évvel korábban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!