
Posztja feladására kényszerül a France Telekom második számú vezetője, adta hírül hétfőn az AFP hírügynökség. Louis-Pierre Wenes helyére mostantól Stéphane Richard kerül, aki 2011-től még feljebb lép majd, és átveszi a stafétabotot Didier Lombardtól, a France Telecom jelenlegi vezérétől.
37 öngyilkossági kísérlet
Wenesnek azután kell távoznia, hogy a cégnél példátlan öngyilkosság-sorozat történt: 19 hónap alatt összesen 24 dolgozó vetett véget saját kezével életének, további 13 munkavállaló pedig sikertelen öngyilkossági kísérletet hajtott végre.
A szakszervezetek a vállalatnál évek óta tartó átszervezésekre, a dolgozók ezzel járó áthelyezésére, és ezzel összefüggésben a hangulat elromlására vezetik vissza az öngyilkosságok hátterében meghúzódó lelki okokat, és az átalakítás leállítását követelik, a menedzsment azonban ezt nem tartja megoldásnak.
Humánusabb bánásmódot ígérnek
Igaz, kompromisszumokra azért a vezetőség is hajlik. Lombard szeptember közepén például az MTI híradása szerint úgy nyilatkozott, hogy a korábbiakhoz képest "humánusabban, szociálisabban és a szakszervezetekkel teljes összhangban" képzeli el a cégen belüli változtatásokat. Ígéretet tett arra is, hogy a stresszért felelőssé tett menedzserek új, az eddigieknél szociálisabb irányvonalak szerint fognak dolgozni.
„Decemberre a France Télécom egészen más lesz, mint most. (...) A cél, hogy megállítsuk ezt a pokoli spirált" - ígérte meg akkor a vezérigazgató Xavier Darcos munkaügyi miniszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján.
A kormány nyomására akkor a cég vezetősége azt is bejelentette, hogy többek között az üzemorvosok számának növelésével, ingyenesen hívható pszichológiai segélyvonallal és a humánpolitikai részleg megerősítésével kíván véget vetni az öngyilkossági hullámnak.
A múlt hónapban két tragédia is történt: szeptember elején a cég egyik 32 éves középvezetője vetette ki magát párizsi irodája ablakán, néhány hét múlva pedig egy 51 éves munkatárs ugrott le egy viaduktról a dél-franciaországi Annecy közelében. Mindketten szörnyethaltak. Utóbbi dolgozó út mentén hagyott gépkocsijában megtalált búcsúlevelében - amelyet feleségéhez írt - a "vállalaton belüli hangulattal" indokolta tettét. A kétgyermekes apa a Telecom egyik híváskezelő központjában dolgozott.
A "költséggyilkos"-ra mutogatnak
Az érdekképviseleti szervek a hangulat elromlásáért elsősorban a "költséggyilkos"-ként elhíresült Wenest teszik felelőssé. A vezető viszont két héttel ezelőtt úgy nyilatkozott, hogy a szakszervezetek saját céljaikra használják ki a médiában az öngyilkosság-sorozatot.
Az egykori állami telefonszolgáltató France Telecom a 1997-es sikeres piaci nyitást követően Európa elsőszámú internet- és harmadik legnagyobb mobiltelefon-szolgáltatójává vált. Az átszervezések azonban erőltetett menetben folytak: 2005-ben 22 ezer munkahelyet leépítettek. A jelenleg 100 ezer főt foglalkoztató vállalatnál - amelynek az állam 26 százalékát birtokolja - az alkalmazottak 65 százaléka még mindig közalkalmazotti státuszt élvez szemben azokkal, akik a privatizáció óta kerültek a céghez.
Menedzsment Fórum