"Ha pontos ez a magyarországi statisztika, akkor igen sürgősek a változások, az esélyek javításában, a képzésben, a munkáltatók fogadókészségében" - tette hozzá. az Európai Unió számos PHARE-programmal segítette az elmúlt években a fogyatékos emberek esélyeinek javítását - mondta Jürgen Köppen.
Burány Sándor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter a szemléletváltozás fontosságát hangsúlyozta ezen a területen. "Néha nem ártana beleképzelni magunkat azok helyzetébe, akik számára valamilyen fogyatékosságuk miatt másként működik a világ. De nekik is alapvető joguk, hogy képességeiket, tudásukat hasznosíthassák, emberi méltóságuk érdekében is" - mondta a miniszter.
Gyene Piroska, az Értelmi Fogyatékosok és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetségének elnöke arról szólt, hogy ne külön csoportként kezeljék a fogyatékkal élőket. "Ne rólunk beszéljetek, hanem velünk" - idézte egy korábbi tanácskozás szlogenjét. Kifejtette: abban kérnek segítséget, hogy a társadalom elfogadott, hasznos tagjai lehessenek. A társadalmi befogadás egyik kulcsa a foglalkoztatás - mutatott rá a tanácskozáson Horváth Péter, a szakminisztérium foglalkoztatási rehabilitációs titkárságának képviseletében.
Hegedűs Lajos, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége elnöke arról beszélt, hogy még nem épült ki Magyarországon a komplex rehabilitációs rendszer. Pedig, aki a fogyatékkal élő emberek közül dolgozhat, annak ez nem csupán jövedelmet, hanem társadalmi megbecsülést, jobb életminőséget is jelent. Mindezt még a fogyatékkal élők közül sem mindenki ismeri fel, sokakat rá kell ébreszteni erre. A foglalkoztatás ugyanakkor előnyös a társadalomnak is, hiszen a fogyatékkal élő állampolgárok részt vesznek az új értékek létrehozásában, a közteherviselésben.
Erhardtné Molnár Katalin, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének főtitkára szerint a munkaadók legalább annyit tehetnének, hogy kipróbálják a képzett, fogyatékkal élő emberek képességeit. A főtitkár szerint is fontos a társadalmi integrálódás, ugyanakkor hangsúlyozta: ez megvalósulhat a fogyatékkal élő emberek foglalkoztatására létrehozott célszervezetekkel is. Ez a foglalkoztatási forma előnyös, mert bizonyos védettséget ad a fogyatékosságuk miatt más közösségekbe nehezebben beilleszkedő embereknek. A fogyatékkal élőknek nagy szükségük van önbizalmuk erősítésére, arra, hogy el tudják adni magukat a munkaerőpiacon. Ennek támogatására például felkészítő tréninget terveztek, de ehhez még nem sikerült pályázaton támogatást elnyerni.
Mikesy György, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének elnöke elmondta: az általuk képviseltek között sokan szereznek valamilyen szakképesítést, mégis diszkrimináció éri őket a felvételnél, munka során. Örömét fejezte ki, hogy a miniszter megpróbálta beleképzelni magát a fogyatékkal élő emberek helyzetébe. Mikesy György az egész társadalomnak is ajánlotta ezt. Akkor többen éreznék úgy, hogy tenni kell valamit a fogyatékos emberek esélyeit javítva - figyelmeztetett az érdekképviseleti elnök.
Faragó Ferenc az Autisták Érdekvédelmi Egyesületének elnöke arra mutatott rá: ha bizonyos munkaterületeken, főként a mezőgazdaságban a munkaadók képesek figyelembe venni azokat a sajátosságokat amelyek az autistákat jellemzik, jó munkaerőt nyerhetnek. Ezt gyakorlati tapasztalatok is igazolják. Az autisták közül sokan - bizonyos vonatkozásokban - rendkívüli képességekkel rendelkeznek, ám kiszolgáltatottak, egyedi bánásmódot igényelnek.
Probléma a fogyatékosok foglalkoztatása
Magyarországon a fogyatékosok körében 85 százalékos a munkanélküliség, míg az Európai Unióban 40 százalék - mondta Jürgen Köppen, az Európai Bizottság magyarországi delegációjának vezetője a fogyatékos emberek foglalkoztatásával foglalkozó konferencián.