3p

A Reuters áprilisi felmérésében megkérdezett elemzők 9,44 százalékra emelték éves inflációs előrejelzéseiket.

Hegedűs Éva, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára azonban jó esélyt lát egy visszafogottabb fogyasztói áremelkedésre - derült ki a Reuters csütörtöki tájékoztatóján. Az elemzők előrejelzései szerint az infláció az év közepéig nem csökken 10 százalék alá, és emiatt a jegybank még valószínűleg két hónapig nem folytathatja kamatcsökkentési politikáját.
Hegedűs Éva - meghívott vendégként - úgy vélte, a feldolgozott élelmiszerek, a szolgáltatások és az energia árindexeinek január óta megfigyelhető növekedés lassulása lehetővé teszi, hogy a második negyedévben mérsékeltebben, majd a következő három hónapban erőteljesebben csökkenjen az infláció üteme.

A Reuters áprilisi felmérésében az elemzők előrejelzései szerint az infláció az év közepéig nem csökken 10 százalék alá, és emiatt a jegybank még valószínűleg két hónapig nem folytathatja kamatcsökkentési politikáját. Az év második felében azonban a várakozások szerint a tavalyi magas bázis miatt erőteljesebb mérséklődés következhet be a fogyasztói árak növekedésében, utat nyitva a kamatok csökkenésének is.
Január óta az elemzők már több mint 1 százalékponttal emelték átlagos inflációs prognózisukat 2001-re, maguk mögött hagyva az Európai Bizottság szerdán közölt 9 százalékos várakozását is, amely viszonylagos optimizmusával áremelkedésekhez vezetett a magyar kötvénypiacon.
Úgy vélik, hogy az inflációs várakozások a húsárak termelők által jelzett további emelkedése és a Mol üzemanyag áremelései miatt kaptak újra erőre.

A konszenzus szerint áprilisban az egy évre visszatekintő fogyasztói árnövekedés 10,4 százalék lett, júniusra pedig 10,2 százalékot várnak, miközben a maginfláció is lassú csökkenésnek indulhat.
A megkérdezettek szerint az MNB a következő két hónapban várhatóan változatlanul 11,25 százalékon tartja kéthetes betéti kamatát. A harmadik negyedévben azonban az elemzők többsége reálisnak tart egy drasztikus, 50-75 bázispontos kamatcsökkentést.

Az év utolsó hónapjára a piaci konszenzus 8,1 százalékos egy évre visszatekintő inflációt prognosztizál, az MNB kéthetes kamatának 10 százalékra történő csökkenése mellett. A következő év decemberére vonatkozó előrejelzések 6,3 százalékos, míg 2002 egészére 6,99 százalékos fogyasztói árszínt növekedést jósolnak.

A felmérés szerint az elemzők tarthatónak vélik az 5 százalék körüli éves gazdasági növekedési ütemet, javuló egyensúlyi kilátások mellett. A konszenzus alapján a fizetési mérleg hiánya megközelíti 2,4 milliárd eurót, márciusban pedig az elemzők 180 millió eurós fizetési mérleghiányt várnak. Az államháztartás idei hiánya a megkérdezettek szerint áprilisban 29 milliárd forinttal növekszik 87 milliárd forintra, az egész éves hiány pedig 476 milliárd forint lesz, alatta marad a 493 milliárd forintos kormányzati előirányzatnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!