Az átalakuló gazdaságok állapotáról a konferenciára elkészített EBRD-jelentés megállapítja, hogy a bank működési területén lévő 26 ország többsége, 22 állam 2000-ben a legnagyobb fejlődést érte el, és a legtöbbet tette a piacgazdasági átalakulás reformjai terén 1997 óta. A gazdasági talpra állás az 1998-as orosz pénzügyi válság óta gőzerővel folyt, a térség országainak gazdasági növekedése tavaly kiugróan magas, átlagban 5,3 százalékos volt -- írja az MTI. A térség szinte valamennyi államában csökken az infláció, stabilizálódtak az árfolyamok. Az idén azonban mindössze 3,7 százalékos növekedést jósol a londoni bank.
Közép-Európa és a balti államok átlag 4,1 százalékos GDP-emelkedése robusztus exportnövekedéssel párosult, különösen Magyarországon és Észtországban. A bank előrejelzése szerint a gyors gazdasági bővülés 2001-ben is folytatódik, a két országcsoportban 4,2 százalék lesz, különösen magas növekedést ér el Észtország, Magyarország, Lettország, Lengyelország és Szlovénia. A makrogazdasági stabilitást azonban számos kockázati tényező fenyegeti, különösen az Európai Unió az USA gazdaságának lelassulása. Ugyanakkor a folytatódó magas gazdasági növekedés növelheti az inflációs nyomást, kockára teszi a külső egyensúlyt -- írják a szakemberek.
A külföldi tőkebeáramlás a térségbe egyre differenciáltabbá vált. A külföldi működőtőke-befektetések a térség egészét tekintve 2000-ben 20 százalékkal nőttek, és 26,181 milliárd dollárt tettek ki. Az elmúlt tíz évben összesen 128,314 milliárd dollár áramlott be. Miközben a közép- és délkelet-európai, valamint a balti térségbe tavaly 20,834 milliárd dollár működődőke érkezett, a FÁK államaiba csupán 5,347 milliárd.
Az átalakuló gazdaságok erőteljes fejlődésével párosult az EBRD tevékenységének növekedése is. A pénzintézet 2000-ben 95 új programot írt alá 2,7 milliárd euró értékben, 24 százalékkal többet, mint 1999-ben. A bank tartalékképzés előtti, működési nyeresége 327,1 millió eurót tett ki, a 174,3 millió euró tartalékképzés után 152,8 milliós nyereséggel zárta a 2000. pénzügyi évet. A pénzintézet összes befektetése a térségben az elmúlt tíz évben elérte a 17 milliárd eurót. A bank vezetése azt tervezi, hogy a következő öt évben a jelenlegi szinten tartja aktivitását a piacgazdasági átalakulásban élen álló közép-európai és balti országokban, a térség többi államában, a FÁK-ban és Délkelet-Európában a pénzintézet 35-40 százalékkal növelni kívánja befektetéseit.
Romló kilátások Kelet-Európában
A tavalyi rekordév után az idén számottevően lassul Kelet-Európában a gazdasági növekedés -- jósolja most közzétett jelentésében az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), amely a reformok gyorsítására szólította fel a térség országait. Az üzletemberek fórumával a bank Londonban megkezdte tizedik éves közgyűlését.