A legújabb technológiák hatása sok szakember szerint egyenlőre megjósolhatatlan. A lehetőségek határtalanok - véli Mark Welland a University of Cambridge nanotechnológiai professzora. A potenciális haszon épp úgy nem ismert, mint a lehetséges kockázatok. Felmerül bennünk, hogy a tudomány ezen szegmensének a határára értünk - tette hozzá ugyanő.
Az Intermediate Technology Development Group vezetője Cowan Coventry szerint ugyanakkor a probléma nem a technológiai fejlődésben, hanem annak transzferjében keresendő. A fejlődő országok továbbra sem részesednek a modern tudományok áldásaiból. A kis dolgok jóval fontosabbak ma, mint korábban bármikor, utal a schumacheri szellemre a technológiára. Azonban ma azt kell tapasztalnunk, hogy a kutatóknak fontosabb a kopaszodás elleni szer megtalálása, mint a maláriáé.
A tudománynak a közösséget kell szolgálnia, nem önmagát. Amennyiben ez teljesül, akkor a mérséklődhet a különbség észak és dél, kelet és nyugat között. Amennyiben viszont a technológia kizárólag a pénz szolgálatába szegődik az ellentétek olyan mérvűre nőhetnek, amely előbb-utóbb robbanáshoz vezet, szól a nem túl optimista prognózis.
Schumacher szelleme három évtized múltán
Harminc éve jelent meg Schumacher nagy hatású könyve a Kicsi szép (Small Is Beautiful), amely azóta nagy hatást gyakorolt a gazdaság szereplőire. Érdekes egy pillanatra elidőzni, vajon ennyi idő távlatából és a globalizáció szemszögéből vizsgálva megállja-e a helyét az elmélet.