3p

A globalizáció és a változó jogszabályi környezet is hozzájárult ahhoz, hogy világ vezető nagyvállalatai jobban aggódnak a vesztegetési és korrupciós ügyek miatt, mint valaha.

A KPMG 64 országban közel 660 résztvevő megkérdezésével készült felmérése szerint egyre több nagyvállalati vezető aggódik a vesztegetési és korrupciós ügyek miatt. A közel öt évvel ezelőtti hasonló felméréshez képest jelentősen nőtt azon válaszadók száma, akik úgy gondolják, noha egyre erősebben küzdenek a vesztegetések és korrupciós ügyletek ellen, többet kell tenniük annak érdekében, hogy szilárd korrupcióellenes struktúrával rendelkezzenek.

Petrus Marais, a KPMG forensic-szolgáltatások üzletágának globális vezetője szerint bár a korrupcióellenes keretrendszerek létrehozása érdekében tett erőfeszítések egyre nagyobbak, vannak még tátongó lyukak.

"A probléma különösen ott akut, ahol a cégek nehezen ellenőrizhető, esetlegesen vesztegetések csatornájaként szolgáló, harmadik felekkel kerülnek kapcsolatba. A válaszadók ugyan elismerik, hogy a korrupcióellenes küzdelemben ez jelenti a legnagyobb gondot, mégsem fektetnek kellő hangsúlyt arra, hogy munkavállalóikat, beszállítóikat és egyéb üzleti partnereiket jogkövető magatartásra bírják"

– véli Petrus Marais.

A KPMG közel öt évvel ezelőtt készített felméréséhez képest jelentősen nőtt azon válaszadók aránya, akiknek számottevő kihívást jelentenek a vesztegetés- és korrupcióellenes harccal kapcsolatos problémák – az USA-ban és az Egyesült Királyságban több mint 50 százalékos emelkedés mutatható ki.

Az erősödő nemzetközi jelenlét miatt a legnagyobb kihívást a harmadik felekkel fennálló kapcsolatok kezelése jelenti a korrupcióellenes küzdelemben. Ezt alátámasztandó a legfontosabb kihívások közt szerepelnek a harmadik felek megfelelőségi szempontból való átvizsgálásával, illetve azok átvilágításával kapcsolatos nehézségek. A harmadik felekkel való üzletelés figyelemmel kísérésével kapcsolatos nehézségek ellenére a válaszadók közel fele nem azonosítja kockázatosnak minősíthető partnereit. A válaszadók több mint fele nem élt az ellenőrzési és auditálási lehetőségekkel, még akkor sem, amikor azt egyébként az adott partnerrel kötött szerződés vonatkozó kitételei lehetővé tették volna számukra.

Ugyancsak a globalizáció hozadéka, hogy egyre több cég gondolkozik felvásárlásokban. A vállalatvezetők közel kétharmada gondolja úgy, hogy növekedési stratégiájuk fontos részét képezik a felvásárlások, mégis meglepően kevesen gondolnak a felvásárlási szakaszban nem beazonosított vesztegetéssel és korrupciós kockázatokkal járó következményekre.

A vállalatvezetők növekvő aggodalmuknak adnak hangot amiatt, hogy nem rendelkeznek elegendő erőforrással a vesztegetési és korrupciós kockázatok kezeléséhez, amit összességében a negyedik legnagyobb problémának tartanak.

A kockázatok fentről lefelé történő értékelése segítség lehet a prioritások felállításában, ám a válaszokból az látszik, hogy a cégek számára az egyik legnagyobb kihívást a vesztegetési és korrupciós kockázatok felmérése és értékelése jelenti. A vesztegetési és korrupcióellenes kontrollok értékelésének legmeghatározóbb és leghatékonyabb módja az adatelemzés, ugyanakkor a válaszadók mindössze negyede él ezzel a lehetőséggel, és nekik is csak kevesebb, mint fele használja rendszeresen e módszert, szögezi le a KPMG közleménye.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!