"A gazdasági válságot a kuratóriumi elnökség állította elő azzal, hogy korábbi döntéseivel ellentétben mégsem járult hozzá az MTV működéséhez szükséges beruházási hitel felvételéhez. A működőképesség határára pedig a kormányzat sodorja az vezető köztelevíziót azzal, hogy 2010-re el akarja vonni az MTV működési költségeinek egyharmadát" - írta, hozzátéve, az SZDSZ által delegált kuratóriumi elnökségi tagok "nem veszik figyelembe a tényeket".
Méltányolom, hogy az SZDSZ egyik parlamenti képviselője, Horn Gábor és a két kurátor is segíteni kíván abban, hogy megőrizhető legyen az MTV adásbiztonsága 2010-ben, a két választás évében - írta, de szerinte ez úgy tehető meg, hogy "megteremtik a vezető nemzeti köztelevízió zavartalan működésének feltételeit".
Medveczky Balázs szerint a legnagyobb kárt az okozná, ha a mai válsághelyzetben szakmai vezető nélkül maradna a Magyar Televízió, ami a kurátorokon kívül senki másnak nem érdeke akkor, amikor már hónapokkal ezelőtt a cégbíróságként eljáró Fővárosi Bíróság is törvénytelennek minősítette az elnök nélküli működést.
Kozák Márton és Rajk László közleményében azt sürgette, hogy haladéktalanul és feltétel nélkül távozzon Medveczky Balázs, a Magyar Televízió (MTV) ügyvezető alelnöke; a két kurátor "a Magyar Televízió pénzügyi és vezetési válságának megoldását két összetartozó, egymást követő lépésben" látja kivihetőnek; másik elemként azt említik, hogy az MTV 2010-es finanszírozása "ne térjen el nagyságrendileg az előző évekétől".
Az "általános bizalomhiánytól" övezve tevékenykedő ügyvezető, Medveczky Balázs "legitimitásának egyetlen forrása a médiatörvény gyatrasága". Irányítása alatt a cég rosszul reagált az általános gazdasági válság kihívásaira, s "az ügyvezető alelnök elviselhetetlen tehertétellé vált az intézmény számára. Személye nem köthető össze a közszolgálatiság, a sajtószabadság vagy a pártatlan tájékoztatás ügyével" - írták.
Szerintük ebben a helyzetben elképzelhetetlen, hogy parlamenti többséget kapjon olyan javaslat, amely a költségvetési törvénytervezethez képest többletforrásokhoz juttatná az intézményt. Javaslatuk második eleme kapcsán arról írnak: az MTV finanszírozása a médiatörvény alapján - a többi közmédiummal ellentétben - megoldhatatlan, ezt fölismerve az utóbbi években az Országgyűlés az MTV kuratórium céltámogatása címen juttatta a működéshez szükséges forráshoz a köztévét.
"Tudjuk, hogy a válság hatásai alól a Magyar Televízió sem vonhatja ki magát, de azt javasoljuk, hogy az elvonás maradjon az ésszerűség és az indokolhatóság határain belül" - áll a közleményben. A költségvetés tervezete 7,4 milliárd forinttal csökkentené az MTV céltámogatását jövőre, Jánosi György szocialista képviselő indítványa pedig a fennmaradó 2,4 milliárdot is elvenné a társaságtól; Horn Gábor (SZDSZ) korábban azt indítványozta, hogy a forráskivonást terítsék szét a közmédiumok között.
MTI/Menedzsment Fórum