Teljesítményorientált bürokrácia; Az MNB szerint optimista a kormány
Jobb minőségű közszolgáltatások és az ezekhez történő igazságosabb hozzáférés szerepelnek még a makroszintű feladatok sorában. A tisztességet és a rendet említette Draskovics, amikor a feladatok megoldására tért ki. Ma elfogadott a cinkos, vagy inkább cinikus összekacsintás a társadalomban, amikor szabályokat szegünk meg. A zéró tolerancia elvét hangoztatta a siker fő zálogaként. Példaként említette, hogy az orvosok amikor gyógyszert írnak fel, közpénzt utalványoznak, követhető, hogy ki milyen szabályt szeg meg, mégsincs számonkérés. Az üzleti élettől mindez régóta idegen - vagyis el kell érni, hogy a közszolgáltatásokban is megjelenjen a tisztesség és a rend.
Az eredményorientált közszférát vetítette elő, amikor arról beszélt, hogy a közszolgáltatásban és a közigazgatásban is elvárható lenne az ott tevékenykedők működésének az elért eredmények alapján történő megítélése. Előadásában több ízben is hangsúlyozta Draskovics, hogy az állami szektorban dolgozók elsődleges célfüggvénye a fennmaradás, a pozíciók megőrzése, és nem azok megfelelő kiszolgálása, akik javára - vagyis az állampolgárok érdekében - az intézményeket voltaképpen működtetni kellene. "A fejük tetejéről a talpukra kell állítani ezeket a rendszereket" - mondta.
A reform kulcsterületeit is megjelölte, amelyek az egészségügy, az önkormányzatok finanszírozás, az oktatás (köz-, szak-, felső-), nyugdíj, a közigazgatás, a szociális és a munkanélküli ellátások. Hangsúlyozta, hogy olyan idők jönnek, amikor a közszférában is csak az eredmény fog számítani.
Ígérettel zárta nagy érdeklődéssel fogadott beszédét Draskovics. Középtávon tisztább, átlátható viszonyokkal, makrogazdasági stabilitással, alacsony inflációval és kamatszinttel, továbbá gyorsabb növekedéssel kecsegtette hallgatóságát. Egyben jobb, élhetőbb országot ígért.
Nem teljesen csengett össze a kormánybiztos végszava az MNB véleményével. Hamecz István, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója nem köntörfalazott: elemzésnek tette ki azokat a tervezett intézkedéseket, amelyeket a kormány a hétvégén közzétett. Az MNB szakembere szerint a most megismert stabilizációs terveknek a keresletre gyakorolt negatív hatása jövőre olyan mértékű lesz, mint amilyennel a Bokros-csomag járt.
Kifejtette, hogy az MNB szerint udvariasan szólva optimistának minősíthető a kormány jövő évre kitűzött 5 százalékos inflációs célja. Az MNB a most közzétett kormányzati intézkedési csomag hatásait figyelembe véve a GDP növekedését 2006-ra 4,5 százalékosra, 2007-ben 2-3, 2008-ban szintén 2-3 százalékosra becsüli. Az idei 3 százalékos infláció jövőre megnő, mégpedig 6,5-7 százalékosra és csak 2008-ban esik vissza 3,5-4,5 százalékra. A jó hír az, hangsúlyozta Hamecz, hogy a GDP-hez viszonyított fizetési mérleghiány az idei 8,3 százalékról jövőre és 2008-ban 5-6 százalékon marad.