3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Úgy tűnik, tényleg megéri a külföldi cégeknek üzemeket, gyártósorokat telepíteni Magyarországra, legalábbis ami a munkaerőköltségeket illeti, hiszen nem sok olcsóbb humán-erőforrás akad Európában.

Magyarország egészen pontosan hátulról az 5. helyen áll az egy órára jutó munkaerő-költségek tekintetében. Nálunk csak a román, a bolgár, az észt és a litván dolgozók kerülnek kevesebbe a cégeknek.

Az Eurostat által publikált adatok a teljes bérköltségre vonatkoznak, tehát nem csak a bruttó, hanem az azon felül fizetendő – a munkáltatót terhelő - tételekre is. Magyarországon ilyen a szociális hozzájárulási adó (27 százalék) és szakképzési hozzájárulás (1,5 százalék). A statisztikai hivatal nem számol a mezőgazdaságban, illetve a közigazgatásban dolgozók bérköltségével.

Egy magyar munkavállaló egy órájáért 7,4 eurót kellett fizetni 2013-ban, ez kevesebb mint a negyede annak a 31,4 eurónak, amennyibe egy osztrák dolgozó „ideje kerül” és harmada az EU átlagának. A legmagasabb 40,1 eurós órabért kell fizetni Svédországban, őt követi Dánia 38,4 és Luxemburg 35,7 euróval. A sereghajtó Bulgáriában 3,7, Romániában 4,6, Litvániában pedig 6,2 euró az egy órára jutó munkaerő-költség. A visegrádi országok közül Csehország köröz le minket leginkább 10,3, majd Szlovákia 8,3 euróval. A lengyel bérköltség 7,6 eurós összege lényegében nem jelent különbséget.

forrás: Eurostat

Ha a válság kirobbanásának évéhez viszonyítjuk a bérköltségek változásait, kiderül, hogy szinte minden országban nőttek az értékek. Az Európai Unióban ez idő alatt 10,2 százalékos emelkedés mutatkozott. A leglátványosabb növekedést a bolgárok produkálták 44 százalékkal, bár mint látszik, bőven van még mit lefaragniuk.

A munkaerőköltségek mindössze 5 ország esetében csökkentek: Görögországban 18,5, Magyarországon 5,2, Portugáliában 5,1, Horvátországban 4, az Egyesült Királyságban pedig 0,3 százalékkal. Azokban az országokban azonban, ahol nincs közös valuta, a visszaesést elsősorban a pénz romlása okozta.  Ez nálunk a legszembetűnőbb, ugyanis hiába nőtt 11,9 százalékkal 1 971 forintról 2 206 forintra az összeg, ha közben a forint árfolyama jelentősebb mértékben csökkent. (lásd: Orbánék barátja lett a gyenge forint pár év alatt)

forrás: Eurostat

Horvátországban a kunában számított munkabér alig nőtt, és így a pénzromlás hatása dominálta az eredményt. Lengyelországban és Nagy Britanniában a két tényező lényegében kiegyenlítette egymást, Csehországban és Romániában pedig pozitív lett az előjel. A bolgár leva együtt mozgott az euróval, így itt az árfolyamváltozás nem éreztette hatását.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!