3p

A korábbi éveknél több pénz jut az idén a Munkaerőpiaci Alapból az új munkahelyek létrehozásának támogatására - derül ki a Munkaerőpiaci Alap Irányító Testülete (MAT) erre vonatkozó határozatából.

Az új munkahelyek létrehozását vállaló cégek 2005-ben 1,5 milliárd forint, 2006-ban és 2007-ban 1,8 milliárd forint összegű támogatási keretre pályázhattak, az idén viszont 2,3 milliárd forint áll rendelkezésre.

Néhány éve ezen felül külön támogatási keretet hagy jóvá a testület a kis beruházási igényű, de magas hozzáadott értéket képviselő, a foglalkoztatás javítása érdekében előirányzott fejlesztések támogatására. Ez a támogatás a újonnan felvett dolgozók kereseti és járulékköltségeinek részbeni átvállalását jelenti és nem a beruházásokat, eszközbeszerzéseket szolgálja. Erre a célra szintén több jut az idén. A múlt évben 200 millió forint volt a keret, az idén pedig 360 millió forint.

Munkavállalónként 800 ezer forint

Az új munkahelyek létesítésének támogatása évek óta igen népszerű a munkáltatók körében. A pályázónak a korábbi pályázatokon legalább öt új munkahely létesítését kellett vállalnia, illetve azt, hogy a támogatással létrehozott kapacitást, szolgáltatást legalább öt évig fenntartják. A vállalt létszámot a vállalati kategóriától függően 2-3 évig kellett foglalkoztatni. A pályázók munkahelyenként alapesetben 800 ezer forint támogatást nyerhettek el. Ennél magasabb lehetett a hátrányos helyzetű térségekből, településekről pályázók támogatása, és kiegészíthető volt a támogatási összeg azzal is, ha a pályázó regisztrált álláskereső foglalkoztatását vállalta, vagy szerepet vállalt a romák foglalkoztatásának javításában.

Pályázónként legfeljebb 80 millió forintot nyerhettek el, de hátrányos helyzetű térségekben, településeken ez a határ 160 millió forint volt. Aki több mint 300 új munkahely létesítését vállalta, a munkaerőpiaci helyzet alapján további legfeljebb 100 millió forintos támogatáshoz is hozzájuthatott.

Legalább 30 százalékos önrész kell

Az európai uniós versenyszabályok alapján a cégek nem vehetnek igénybe korlátlanul közösségi vagy állami támogatást. Még a leghátrányosabb területeken, a legkisebb cégeknek is rendelkezniük kell a támogatáshoz legalább 30 százalékos önrésszel. Budapesten egy nagyobb cégtől pedig 75 százalékos önrészt várnak el. Általában a jobb munkaerőpiaci helyzetű térségekben nagy cégeknek 25 százalékos lehet a támogatás, a kis és közepes vállalatoknál ez kiegészülhet 10 százalékkal, az egészen kis cégeknél 20 százalékkal. A hátrányos helyzetű területeken alapesetben 50 százalékot érhet el a támogatás, ez kiegészülhet a kis és közepes cégeknél 10 százalékkal, az egészen kicsi vállalkozásoknál 20 százalékkal.

Az idei pályázati kiírást hasonló feltételekkel a tervek szerint februárban teszik közzé.

A 2007-ben rendelkezésre álló 1,8 milliárd forintból csaknem 2000 új munkahely létrehozását vállalták a sikeres pályázók, a 2006-ban rendelkezésre álló 1,8 milliárd forintból 1815 új munkahelyet hoztak létre. A 2005-ben rendelkezésre álló 1,5 milliárd forintból 1704 munkahely létesülhetett. A korábbi években, így például 2004-ben 3,6 milliárd forint, 2003-ban 5,6 milliárd forint, 2002-ben 2 milliárd forint volt a keret, ebből 3600, 5500, illetve 2200 új munkahely létesítését vállalták a támogatott pályázók.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!