3p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idei év első negyedében 24 százalékkal 4517-re emelkedett a fizetésképtelenséggel kapcsolatos magyarországi cégeljárások száma. A következő két-három év is nehéz lesz, különösen a kényszervállalkozások és a kockázatukat nem kezelő cégek számára - írja a Coface Hungary hitelminősítő és követeléskezelő társaság legfrissebb elemzése.

Az első negyedévben a 4517 fizetésképtelenségi eljárásból 8 csőd-, 2498 felszámolási- és 2011 végelszámolási eljárás volt. A csődök száma eggyel csökkent, felszámolásból ugyanakkor 13 százalékkal, végelszámolásból pedig 41 százalékkal volt több az év első három hónapjában a tavalyi év azonos időszakához képest.

A fizetésképtelenségi eljárásokban a legnagyobb számban a kiskereskedelmi és az építőipari cégek érintettek, és ezekben az ágazatokban emelkedett a legdinamikusabban az eljárások száma. A 4517 fizetésképtelenségi eljárás közül 720-720 volt kiskereskedelmi, illetve építőipari céggel kapcsolatban, és mindkét szektorban 16 százalékkal emelkedett egy év alatt ez a szám. Nem sokkal maradt el a nagykereskedelem sem, amelyben 559 eljárás folyik, 12 százalékkal több az előző évinél. Jóval mérsékeltebb volt a növekedés az ingatlangazdálkodás (6 százalék), a turizmus és vendéglátás (5 százalék) és a fuvarozás (3 százalék) területén.

A gépiparban és a logisztikában kevesebb a fizetésképtelenség

Az egy-egy cég kockázatosságát reálisan tükröző fizetésképtelenségi hányadot tekintve a biztonsági tevékenységet folytató cégek állnak az élen, az összes ilyen bejegyzett cég 2,1 százaléka került fizetésképtelenségi eljárásba. A mutató országos átlaga 0,94 százalék. Ez alatt van a már említett gépipar és kereskedelem mellett az oktatás, a számítástechnikai tevékenység, az ingatlangazdálkodás és az egészségügy, míg a többi iparágban a fizetésképtelenségi index az átlag feletti. Az időszak folyamán csak a gépipar és a logisztikai tevékenységet folytató vállalatok körében csökkent a fizetésképtelenségi index.

Néhány iparágban az alacsony bázis miatt jelentősnek tűnik az eljárások növekedésének aránya, mint például az oktatás (64 százalék), a vegyipar (58 százalék) és a papíripar (42 százalék), de éppen az alacsony bázis miatt szó sincs iparági válságról - állapítja meg a Coface elemzése.

A fizetésképtelenségi eljárások megyénként jellemzően arányosak a bejegyzett cégek számával. Markáns eltérés Somogy és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben van, ahol a bejegyzett cégek két, illetve három százalékával kapcsolatban folyik fizetésképtelenségi eljárás.

Nincs átgondolt kockázatkezelés a cégeknél

Mikael C. Szabo, a Coface Hungary ügyvezetője úgy véli, hogy a nemfizetés morális vetülete a körbetartozási vita miatt semlegessé vált. Ma már nem szégyen a nemfizetés, csak a körbetartozásra kell hivatkozni. Miközben évek óta ezzel küszködik a magyar gazdaság, kevés életképes javaslat születik a gondok enyhítésére. A cégvezetőknek nincs megfelelő információjuk, amit jelez az is, hogy továbbra sem használják a pont e problémára kialakult, nemzetközileg bevált stratégiákat.

Magyarországon a társaságok legtöbbjének nincs átgondolt kockázatkezelési stratégiája, mindössze ötszáz cég használ hitelbiztosítást, és csak kilencszáz vásárol rendszeresen hitelminősítést. A kinnlevőségek kevesebb mint két százaléka kerül behajtó céghez, noha ennek költsége az éves forgalmuknak csupán néhány ezrelékébe kerülne - áll a Coface elemzésében.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!