Az Európai Bizottság csütörtökön elfogadott jelentése szerint az EU tavaly 52,3 millió euró támogatást biztosított az alapból nyolc ország összesen mintegy 11 000 elbocsátott munkavállalója számára.
Tavaly 13 tagállam 30 kérelmet nyújtott be összesen 166, 5 millió eurónyi EGAA-hozzájárulás iránt, melyből 17 iparágban elbocsátott 29 ezer munkavállalót kívántak támogatni – ez tavalyelőtthöz képest 700 százalékos növekedést jelentett.
Andor László, a bizottság foglalkoztatásügyi felelőse a közlemény szerint úgy fogalmazott: "Az elmúlt három évben az EGAA a munkahelyüket elvesztett munkavállalók támogatásának fontos eszközévé vált, különösen ebben a válsággal sújtott időszakban... Azonban még mindig túl sok időt vesz igénybe, míg a pénzügyi támogatás elér a legrászorultabbakhoz, így az alap hatékonyságára és gyors rendelkezésre bocsátására kell összpontosítani erőfeszítéseinket."
Az Európai Parlamentnek és a 27 tagállam minisztereinek jóvá kell hagyniuk minden egyes kérelmet.
Most zajló strasbourgi plenáris ülésén az EP határozatot fogadott el, amelyben szintén a folyósítás gyorsítását sürgette.
A globalizáció negatív hatásainak enyhítésére létrehozott alapból nyerhető hozzájárulások célja a tagállamokban szervezett aktív munkaerő-piaci intézkedések (segítségnyújtás álláskereséshez, képzés és átképzés, fokozottabb mobilitás elősegítése, üzleti vállalkozás beindításának támogatása) társfinanszírozása volt.
A brüsszeli jelentésből az is kitűnik, hogy az ágazatok közül a gépjárműipar, a textil- és a mobiltelefon-ágazat volt a legnagyobb haszonélvező. Ezekben 3717 elbocsátott munkavállaló, a támogatásban részesülők 40,1 százaléka talált új munkahelyet.
A globalizációs alap 2007-es indítása óta 65 támogatás iránti kérelem érkezett összesen több mint 373 millió euró összegre vonatkozóan. Ezek 18 EU-tagállam 22 iparágában több mint 70 000 munkavállaló támogatására irányultak.
MTI