4p

Enyhítheti a lánctartozásokból, körbetartozásokból származó problémákat egy Európa-szerte több országban - köztük Magyarországon is - június 30-án induló új szolgáltatás, a HONEM tartozáskiegyenlítő rendszer, amelynek segítségével a cégek a múltban keletkezett lejárt követeléseiket a jelenben fennálló tartozásokra fordíthatják.

A tartozások gyakran egy irányba mutatnak, így azokat nem lehet kompenzálni. A nevadai székhelyű P2P Money cég által kidolgozott szolgáltatás lényege, hogy a vállalkozások egy internetes rendszerben rögzíteni tudják elismert, ki nem fizetett követeléseiket, a HONEM rendszer pedig kapcsolatot keres a számlák között, és összevezeti a tartozásokat valamint követeléseket, így a lánctartozás enyhülhet - ismertette Németh Szabolcs, a P2P Money Europe Inc. vezérigazgatója szerdán, Budapesten sajtótájékoztatón.

A lánc- és körbetartozások, amelyek összege Magyarországon elérheti az 1.000 milliárd forintot, elsősorban a sor végén álló mikro, kis- és középvállalkozásokat sújtják - mutatott rá a tájékoztatón Vadász György, a Magyar Iparszövetség (IPOSZ) ügyvezető társelnöke és Bisztray-B. György, a Kis- és Középvállalkozások Egyesületének elnöke.

Németh Szabolcs ismertette: Európa-szerte probléma, hogy a számlákat egyre később fizetik ki, több tízezer vállalkozás megy emiatt csődbe. Európában 2010-ben a számlák 70 százalékát késedelmesen fizették ki, 2 százalékát egyáltalán nem egyenlítették ki, csak a számlák 28 százalékát rendezték időben. A lejárt tartozások tavaly 1.900 milliárd eurót tettek ki, ebből 1.100 milliárd euró a kkv kört érintette. A magyarországi mintegy 1.000 milliárd forintos lánc- és körbetartozásból 400-400 milliárd forint az építőiparban és a szolgáltatásban, 200 milliárd forint a kereskedelemben áll fenn.

A HONEM rendszerbe a még le nem járt számlákat is be lehet vinni, valamint felszámolás és csődeljárás alatt is használható. A vezérigazgató szerint a HONEM rendszer révén felszámolható a (lejárt) tartozások 70-80 százaléka, ezt ezer valódi számla adatainak feldolgozása alapján kalkulálták ki.

A szolgáltatásért előzetesen nem kell fizetni, csak a tényleges kompenzáció után 1 százalékos díjat. Ha az ügyfél szeretné felgyorsítani a keresést, beállíthat nagyobb jutalékot is, ennek mértékét a számlaösszeg 30 százalékában maximálták.

Németh Szabolcs a szolgáltatás előnyei között említette, hogy pénzügyi teljesítés nélkül rendezi a tartozást, mellőzhető a jogi eljárás, alkalmazása révén csökkenhet a csőd- és felszámolási eljárások száma, továbbá a problémás vevőkkel is megmarad az üzleti kapcsolat.

Hodnics Márton vezető szoftverfejlesztő hozzátette: az üzleti diszkréció kiemelt szempont, így minden ügyfél csak saját számláit és kapcsolatait követheti majd nyomon, versenytársai nem szerezhetnek tudomást tartozásairól, fizetésképtelenségéről.

A P2P Money Europe vezetője abban bízik, hogy az eredmények láttán az állami szegmens is bevonható lesz a rendszerbe, amire azért is szükség volna, mert az önkormányzatok és az egészségügy a legnagyobb adósok közé tartoznak. Csehországban állami finanszírozással vezetik be a szolgáltatást, az állam átalánydíjat fizet a rendszer használatáért - ismertette.

A HONEM rendszert egyszerre vezetik be Magyarországon, Romániában, Szlovákiában, Olaszországban, Németországban és Csehországban. A P2P Money a szolgáltatás bevezetésére projektcégeket hozott létre az egyes országokban. A P2P Money európai fejlesztési központja Győrben, a magyarországi Budapesten van.

Az ügyfelek az interneten és a partnerirodákban (például könyvelőcégeknél) is igénybe vehetik a szolgáltatást. Magyarországon 100 partneriroda lesz, közülük 70-et már június 30-án felkereshetnek az ügyfelek.

Németh Szabolcs elmondta: úgy vélik, Magyarországon az 1.000 milliárd forintos lánc- és körbetartozásból 400 milliárd forint még a gazdaságban van, ezen összeg 70-80 százalékának kompenzációját célozták meg az első évben. A rendszer működtetéséhez uniós támogatást is igénybe vesznek Magyarországon. A források két évre akkor is rendelkezésre állnak, ha nem keletkezik bevétel - tette hozzá.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!