Hozzátette, a pótlék forrását nem jelölték meg, s a jelenlegi költségvetési törvény 2009 szeptemberéig meghatározza az oktatási forrásokat.
Az érdekvédő szerint külön forrásokat kell biztosítani, mert e nélkül elbocsátásokkal járhat az emelés. Kifogásolta azt is, hogy a 18-23 éve tanító pedagógusoknál az emelés csupán bruttó 1,7 százalék, akik pedig 27 éve tanítanak, már egyetlen fillérre sem számíthatnak. Kerpen Gábor ezt úgy értékelte, hogy a miniszter lemond a pedagógusok mintegy feléről, ami elfogadhatatlan.
Elmondta: ismét levélben fordultak Hiller István szakminiszterhez, választ várva arra, miért nem vonták be a PDSZ-t az Új Tudás Programról szóló egyeztetésekbe. A levélben kíváncsiak arra is, igaz-e, hogy a Pedagógusok Szakszervezetével (PSZ) teljes egységre jutottak a pedagóguspótlékok kérdésében, s hogy a közoktatási szakszervezetek közül a PSZ-el rendszeres konzultációt tart majd a tárca. Ha igen, azt kérik, közölje a miniszter, miért nem vonja be a megbeszélésekbe a tárca a PDSZ-t.
Kerpen Gábor a reáltárgyak összevonásáról azt mondta, semmilyen finanszírozási és kormányzati garancia nincs arra, hogy az összevont tárgyak óraszáma nem csökken. Ha ez így van, akkor a diákok joga sérül, hiszen kevesebb órában juthatnak térítésmentes képzéshez.
Nincs garancia arra sem, hogy az ismeretek mennyisége és minősége nem csökken - tette hozzá, rámutatva, hogy az összevonás újabb létszámcsökkentéshez is vezethet, s kérdés az is, kik tanítják majd az új tárgyat.
Közölte: a nem szakrendszerű oktatás bevezetése - azaz a kötelező órakeret húsz százalékának kompetencia-fejlesztésre fordítása - a szaktárgyi oktatás szűkítésével járhat és szintén állásokat veszélyeztet.
Szabó Endre, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke élesen bírálta a reál tárgyak összevonásáról szóló javaslatot és a nem szakrendszerű oktatás szeptemberi bevezetését. Rendkívül aggályosnak tartotta, hogy külföldi mintákat akarnak átemelni a magyar oktatási rendszerbe és "megpróbálják lerombolni a pedagógusok több generációjának munkáját".