A két szolgáltató közös csütörtöki közleménye szerint az internetadó bevezetése hátráltatja azt a meghirdetett és elfogadott kormányprogramot, amely az Új Magyarország - Szabadság és szolidaritás címen fogadtak el, kijelölve az informatikai fejlesztés fő stratégiai irányait.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium javaslata szerint valamennyi internet-hozzáférési szolgáltatás árbevétele után 0,8 százalék kulturális járulékot kellene fizetnie az internetszolgáltatóknak.
"Szakmai álláspontunk és iparági tapasztalataink szerint a tervezett lépés ellentétes az információs társadalom fejlesztésének céljaival, különösen az e-közigazgatás programmal, az e-befogadás célokkal és az európai uniós tendenciákkal" - áll a két cég közös közleményében.
A szolgáltatók úgy vélik, hogy mindeközben nem láthatók a tervezett intézkedés elvárt előnyei.
Szerdán délelőtt az Alternatív Távközlési Szolgáltatók Egyesülete (ATSzE) is tiltakozott a járulék kiterjesztése ellen, majd délután kilenc érdekképviselet közös nyilatkozatot tett közzé, amelyben szintén az internetadó bevezetésének visszautasítását kérik az országgyűlési képviselőktől. Szerintük ugyanis bevezetése minden fejlesztéspolitikai szándékkal ellentétes.
A GKM hétfőn, a távközlési piac szereplőivel folytatott egyeztetés után azt közölte: továbbra sem támogatja az internetet 0,8 százalékkal megterhelő kulturális járulék bevezetését. A tárca álláspontja szerint az új járulék bevezetése megnehezíti a hazai internethasználat elterjedését, és csökkenti a hazai vállalkozások versenyképességét.
Az Országgyűlés kulturális valamint a költségvetési bizottsága azonban kedden elutasította a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) járulékbevételét érintő törvénymódosításhoz érkezett három azonos tartalmú indítványt, amely kiemelte volna az internetszolgáltatást a kulturális járulékoltatási körből.
A parlament gazdasági és informatikai bizottságának informatikai és távközlési albizottsága szerdán azt javasolta, hogy a Nemzeti Kulturális Alapról szóló törvény módosításából kerüljön ki az internetadó.