3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A munkaügyi kirendeltségeken júliusban 54 cég 3500 embert érintő csoportos létszámleépítési bejelentést tett, ezzel megtört a négy hónapja tartó csökkenő trend, és az elküldendő dolgozók száma újra emelkedésbe fordult - derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat júliusi munkaerőpiaci adataiból.

Az elbocsátásban érintettek létszámában bekövetkezett növekedés nagy része a kohászati ágazatban történt jelentős létszámú elbocsátásnak köszönhető Észak-Magyarországon. Júliusban Közép-Magyarországon jelentették be a legnagyobb létszámot érintő csoportos leépítéseket, ezt követi Észak-Magyarország, ahol a válság kitörése óta nem volt ilyen jelentős számú bejelentett elbocsátás. Míg a korábban leginkább érintett régiókban (Közép-és Nyugat-Dunántúlon) csökkent júliusban az elbocsátásban érintettek száma, addig Közép-Magyarországon emelkedő a trend.

A munkaügyi kirendeltségeken 21100 új állást jelentettek be a munkáltatók júliusban, amely az előző év azonos időszakához képest több mint 33 százalékos - 10700 álláshelyes - csökkenés.

Júliusban 2800-zal - 11,6 százalékkal - csökkent a bejelentett új álláshelyek száma az előző hónaphoz képest. Az új bejelentett állások 53 százaléka volt nem támogatott álláshely, a többit valamilyen támogatott foglalkoztatási formában kívánták a munkáltatók betöltetni.

Az összesítés szerint továbbra is megfigyelhető a munkaerő-keresletnek a válság óta tapasztalt jelentős szűkülése, ezért a nem támogatott állás-kínálat hónapról hónapra lényegesen elmarad az előző év hasonló időszakához képest: az idén júliusban 48,1 százalékot tett ki. Összességében a feldolgozóipar (65,5 százalék) és a szállítás, raktározás, posta, távközlés (64,1 százalék) ágazatban figyelhető meg, hogy az átlagosnál jelentősebb mértékben csökkent a nem támogatott álláshelyek száma, míg a mezőgazdaság, építőipar, kereskedelem, javítás, valamint az ingatlanügyek, gazdasági szolgáltatás, pénzügyi közvetítés ágazatban az átlagosnak megfelelő mértékű (42-50 százalék közötti) volt a csökkenés.

Összesen csaknem 40000 állás állt rendelkezésre közvetítésre júliusban, ebből a hónap végén 16500 maradt betöltetlen.

A szezonális hatások eredményeként emelkedésbe fordult júliusban a nyilvántartott álláskeresők száma. A júliusi zárónapon 558 ezer álláskeresőt tartottak nyilván. Ez az előző hónaphoz képest enyhe, 1,5 százalékos növekedés. Az álláskeresők száma két hónapnyi kisebb csökkenést követően fordult ismét emelkedésbe, ez azonban egyértelműen szezonális hatás eredménye és az iskolaév végével van összefüggésben. Júliustól jellemző ugyanis, hogy a közép- és felsőfokú iskoláikat befejező fiatalok nagy számban mennek be a munkaügyi központokba, és kérik a szervezet segítségét álláskeresésükhöz.

A válság kitörése óta megfigyelt trendnek megfelelően az álláskeresők száma egy év alatt továbbra is Közép-Dunántúlon (71,8 százalék), Nyugat-Dunántúlon (70,3 százalék) és Közép-Magyarországon (60,2 százalék) emelkedik a legnagyobb mértékben.

A nyilvántartott álláskeresők gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya 12,7 százalék, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arányuk pedig 8,3 százalék volt július végén. Egy év alatt a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított relatív mutató értéke 3,2 százalékponttal növekedett.

Júliusban több mint 195 ezer személy volt jogosult valamilyen álláskeresési ellátásra, számuk júniushoz képest nem változott lényegesen. A júliusi zárónapon 52600 pályakezdő álláskereső szerepelt a nyilvántartásban, ami 22 százalékkal (9500 fővel) több, mint egy évvel korábban.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!