Négy százalékkal nőtt a felszámolások száma az építőiparban idén januárban 2009 januárjához képest, derül ki az Opten céginformációs szolgáltató kedden nyilvánosságra hozott statisztikájából. Bár a bővülés mértéke kismértékben csökkent, de 2008 harmadik negyedéve óta tartósan magas a hitelezők által kezdeményezett felszámolási eljárások száma, az emelkedés pedig folyamatos.
Ugyanezen időszakban a végelszámolások száma csökkent - ez azonban nem biztos, hogy pozitívum, mivel ezek a cégek kevesebb adósságot hagynak maguk után, mint a felszámolási eljárással megszűnő társaik.
Ezzel párhuzamosan alábbhagyott a cégalapítási kedv: idén januárban majdnem tíz százalékos csökkenés tapasztalható a „gründolások” számát tekintve 2009 első hónapjához viszonyítva. A tavalyi év egészében még nagyobb, 25 százalékos visszaesés volt 2008-hoz képest – ez elemzők szerint a realitások felismerését mutatja.
Tisztul a piac?
A válság által különösen sújtott ágazatban dúló kíméletlen versenyre utal az is, hogy januárban tovább emelkedett a törölt építőipari vállalatok száma is az egy évvel azelőtti időszakhoz képest. Ezen a téren tavaly már jelentős növekedést regisztráltak: akkor összesen 5307 cég szűnt meg véglegesen, míg 2008-ban még „csak” 4436 vállalat jutott erre a sorsra.
Utóbbi mutatónak a folyamatos növekedése egyébként akár pozitívumként is értékelhető. „Amennyiben ezek a tulajdonosok nem térnek vissza a gazdaságba szinte azonnal egy új céggel, akkor, még ha ilyen fájdalmasan is, de megkezdődhet az ágazat megtisztulása” – mondta Csorbai Hajnalka. Az Opten stratégiai igazgatója mindezzel együtt úgy véli, hogy az építőipar jövője továbbra sem kecsegtet sok jóval.
A recesszió negyedik éve jöhet
Ezzel a véleményével koránt sincs egyedül. A Dun & Bradstreet kockázatkezelési szakértő cég év eleji elemzésében az idei év legkockázatosabb szektorai közé sorolta az építőipart, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) pedig azt jelezte, hogy a 2010-es év az építőipari recesszió negyedik éve lesz.
Az ÉVOSZ szerint idén a forgalom jó esetben is csak stagnálhat a recessziós mélyponton - az építőipar "utolsó jó évéhez", 2006 évhez viszonyítva, 2010 elején 36-37 százalékkal kisebb az építőipari teljesítmény.
Az érdekvédelmi szerv kiemeli: az építőipari lánctartozások magas szintje – amely a 2007-2010 években eléri az 500 milliárd forintot – ahhoz vezet, hogy 2010-ben tovább fog tartani felszámolási, vállalkozás megszűnési hullám. Ezek nemcsak a vállalkozási lánc végén lévő, többségében mikro- és kisvállalkozásokat érintik, hanem a közepes és nagy cégeket is.
Élen a bedőlésekben
Mint ismert, tavaly a 2009-es év legnagyobb bedőlést produkáló szektorainak élére az építőipar került, 4,68 százalékos bedőlési aránnyal. Összesen 3337 cég felszámolási eljárásának megkezdését tette közzé a cégbíróság, ez 22 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ezzel párhuzamosan 2099 cég bezárását kezdeményezték a tulajdonosok, ami 63 százalékos növekedést mutat 2008-hoz képest.
További problémát jelent, hogy a végelszámolások 24 százaléka felszámolásba fordult, vagyis a cég már adósságokat halmozott fel akkor, amikor a tulajdonosok ki akarnak szállni belőle. Ez a mutató egy évvel korábban még csak 18 százalék volt.
Tavaly év végén egyébként 67 741 építőipari cég működött az országban, 938-cal több, mint egy évvel korábban.